fot.mat. pras.

Wielkimi krokami nadciąga kolejna odsłona święta Szlaku Zabytków Techniki – Industriada 2018. Tegoroczna edycja, która oferuje prawie 500 bezpłatnych wydarzeń, przypomni mniej znane, kobiece oblicze przemysłu. Tego dnia uczestnicy Industriady będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów m.in. KZK GOP-em i Kolejami Śląskimi. 

Oferta Industriady 2018 składa się z pięciuset siedemnastu wydarzeń, z czego czterysta osiemdziesiąt dwa będą dostępne bezpłatnie. Pozostałe wymagają wykupienia biletu lub uprzedniej rezerwacji. Warto podkreślić, że w tym roku po raz pierwszy impreza odbędzie się w obiektach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pasjonaci techniki mają do dyspozycji czterdzieści cztery obiekty w dwudziestu pięciu miastach.

KZK GOP-em

KZK GOP jako organizator komunikacji publicznej dla 29 gmin członkowskich oraz miejscowości ościennych, z wielkim zaszczytem będzie realizować funkcję oficjalnego przewoźnika INDUSTRIADY 2018. Tym samym, dla wszystkich uczestników święta Szlaku Zabytków Techniki zostanie bezpłatnie udostępniona cała oferta komunikacji autobusowej i tramwajowej, tj.:

  •     prawie 300 linii autobusowych
  •     prawie 30 linii tramwajowych
  •     obsługa przez 36 firm przewozowych
  •     około 346 autobusów
  •     około 167 tramwajów
  •     ponad 5000 tys. przystanków
  •     ponad 7000 kursów

Podróże od godz. 08:00  w sobotę 9 czerwca do godz. 2:00 w nocy 10 czerwca wszystkimi liniami KZK GOP będą bezpłatne, zapewniając dzięki temu dostęp do większości instytucji uczestniczących w imprezie.

Jak skorzystać z darmowych przejazdów autobusami i tramwajami KZK GOP? Wystarczy udać się pod ten adres i pobrać kupon. Jeden bilet upoważnia do bezpłatnych przejazdów jedną osobę. Kupon można wydrukować lub używać w formie elektronicznej, ściągniętej na Twoje urządzenie mobilne.

Ponadto, aby ułatwić pasażerom dojazd do takich instytucji, jak Muzeum Śląskie, czy Fabryka Porcelany, w dniu 9 czerwca linia autobusowa nr 940 będzie funkcjonowała według specjalnego rozkładu jazdy. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej rozkładów jazdy KZK GOP.

Kolejami Śląskimi

Aby bezpłatnie dojechać do muzeum można też skorzystać z kuponu na przejazd pociągiem. Dodatkowy pociąg Kolei Śląskich pozwoli na dotarcie na finał INDUSTRIADY do Rybnika. Co ważne, po wydarzeniu Koleje Śląskie odwiozą bezpiecznie w kierunku Katowic. Przejazd w tym pociągu będzie możliwy m.in. na podstawie bezpłatnych kuponów industriadowych – natomiast osoby nieposiadające kuponu będą miały możliwość nabycia biletu w kasie lub u obsługi, zgodnie z obowiązującą taryfą.

Przeczytaj więcej o darmowych przejazdach Kolejami Śląskimi

Głównym motywem tegorocznej odsłony jest kobiece oblicze przemysłu. Z tej okazji został zorganizowany dwudniowy minifestiwal zatytułowany „Tu byłam. Joanna”, poświęcony życiu i działalności „Matki Przemysłu” – Joanny Schaffgotsch von Schomberg-Godulla z domu Grycik. Śląski Kopciuszek, jak również ją nazywano, była także bohaterką inicjatywy KZK GOP „Ciekawostki z przystanku”. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na tej stronie.

Tradycyjnie uroczystości inauguracyjne odbędą się w przeddzień święta. W tym roku rozruch maszyn odbędzie się w ośmiu zabytkach na terenie: Bytomia, Chorzowa, Cieszyna, Gliwic, Siemianowic Śląskich, Tarnowskich Gór, Łazisk Górnych i Zabrza. Oficjalna inauguracja odbędzie się w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.