fot.KMP M-ce

Młodzi ludzie często nieświadomie stają się sprawcami przemocy w sieci. O tym problemie mówi się rzadziej niż o ofiarach cyberprzemocy. Dlatego temat ten poruszyli podinsp. Adam Strzebińczyk i sierż. szt. Norbert Ucieklak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Szkolenie zorganizowane zostało dla nauczycieli z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach.

Podinsp. Adam Strzebińczyk i sierż. szt. Norbert Ucieklak, którzy na co dzień zajmują się prewencją kryminalną w katowickiej komendzie wojewódzkiej policji, podzielili się swoją wiedzą na temat cyberzagrożeń z nauczycielami Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach.

– Temat szkolenia brzmiał: „Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych”. Policjanci wyjaśnili, na jakie sytuacje nauczyciele powinni zwrócić uwagę, by uchronić dzieci przed agresją internetową, a także zapobiegać sytuacjom, gdy mogą wejść oni w rolę sprawcy. Z obserwacji mundurowych wynika bowiem, że młode osoby często nie zdają sobie sprawy, że poprzez niektóre swoje działania stają się prześladowcami. Czasami myślą, że drwiny, kłamstwa i „hejt” w internecie, to niewinne żarty – wyjaśnia sierż. Damian Sokołowski z mysłowickiej policji.

Rolą dorosłych jest uświadamianie dzieciom i młodzieży, jak poważne i dramatyczne konsekwencje mogą nieść takie zachowania. Zaproszeni prelegenci poruszyli między innymi takie tematy, jak dobre i złe strony internetu, oszustwa internetowe, naruszenia dóbr osobistych, gdzie szukać pomocy oraz przedstawili aspekty prawne cyberprzestępczości.