Zapowiadany od kilku miesięcy przez MZGK konkurs architektoniczno-urbanistyczny właśnie się rozpoczął. Zadaniem architektów będzie opracowanie koncepcji zagospodarowania sporej części centrum naszego miasta.
Konkurs, na zlecenie Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach, organizuje katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jego uczestnicy stworzą koncepcję aranżacji terenu wzdłuż historycznej osi urbanistycznej miasta, czyli od dawnej kopalni Mysłowice przez ul. Bytomską, rynek, ul. Grunwaldzką, pl. Wolności aż do Promenady. Do 17 czerwca architekci mają czas, by złożyć wniosek o dopuszczenie do udziału w konkursie. Później konkurs będzie przebiegał dwuetapowo.
– W pierwszym etapie projektanci przedstawią taką ogólną wizję i spośród tych prac wybrane zostaną te, które będą dopuszczone do drugiej fazy konkursu – wyjaśnia dyrektor MZGK Małgorzata Książek-Grelewicz.
Termin składania opracowań studialnych w pierwszym etapie zaplanowano na 6 września. Do 5 listopada uczestnicy będą musieli złożyć konkretne projekty w drugim etapie konkursu. Wszystkie szczegóły zawarte są w regulaminie, który znajdziecie tutaj.
W jury zasiądą nie tylko architekci i urbaniści (Jacek Krych, Piotr Śmierzewski, Marek Szeniawski, Ewa Szymańska-Sułkowska, Bogusław Bogacz, Andrzej Grzybowski, Kinga Racoń-Leja, Katarzyna Hodor i Judyta Rduch), ale także Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach Łukasz Konarzewski, sekretarz Mysłowic Marta Jabłczyńska oraz Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.
Rewitalizacja centrum Mysłowic to ogromne przedsięwzięcie, które już ruszyło i będzie realizowane latami. Rozpoczęła się m.in. kompleksowa rewitalizacja kamienic na obszarze objętym konkursem. Ale pracy jest mnóstwo, dlatego projektanci mogą pokusić się o śmiałe wizje, które mogłyby zostać urzeczywistnione na przestrzeni najbliższych 20-30 lat. Skupią się na uprządkowaniu przestrzeni, zaprojektowaniu małej architektury i miejsc do wypoczynku, ale pochylą się także nad organizacją ruchu samochodowego i pieszego w tym rejonie oraz zagospodarowaniu miejsca, w którym dziś stoi rurapark.
Na przełomie marca i kwietnia o wskazówki dla architektów zostali zapytani mieszkańcy. W internetowej ankiecie wskazali, jakie są ich potrzeby i oczekiwania względem tego obszaru. W kwietniu odbyły się także warsztaty z cyklu „Miasta idei”, organizowane przez „Gazetę Wyborczą”, podczas których mysłowiczanie znów mieli okazję wypowiedzieć się na ten temat. Jako o głównych potrzebach wspominali o ograniczeniu ruchu samochodów w sercu naszego miasta, doprowadzeniu centralnego ogrzewania do tutejszych kamienic czy likwidacji niesławnego ruraparku.
Konkurs architektoniczno-urbanistyczny ma wziąć pod uwagę te aspekty i przynieść realne projekty, które będą mogły być realizowane w przyszłości. Pomysły te również mają być przedstawione mysłowiczanom w formie ankiety lub warsztatów, podczas których będą mogli je ocenić. Zwycięzców poznamy 19 listopada.