fot. ITVM

Nazwa szkoły zobowiązuje, dlatego II Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Mysłowicach co roku stara się uhonorować swoich patronów. W tym roku obchodzimy 100-lecie wybuchu pierwszego powstania śląskiego, więc w środę 12 czerwca placówkę odwiedziło wielu gości.

Jan Kwaśniewicz z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach opowiedział zgromadzonym o wydarzeniach sprzed 100 lat. Dyrektor Adam Plackowski zaprezentował stworzony przez pracowników Muzeum Miasta Mysłowice film „Mysłowice 1919”. Na koniec szkolnych uroczystości uczniowie II LO wystąpili z programem artystycznym.

Następnie wszyscy goście, wraz z prezydentem Dariuszem Wójtowiczem, dyrektorem jego kancelarii Michałem Woźniczko, wiceprezydentem Wojciechem Chmielem i dyrektor II LO Eweliną Pokrywką, przeszli na cmentarz przy ul. Mikołowskiej. Przy pomniku powstańców śląskich złożyli kwiaty i znicze. Następnie pochód odwiedził odnowione przez IPN groby trzech powstańców: Benedykta Pawłowskiego, Józefa Strączka i Piotra Wróbla, na których również zostawili znicze i kwiaty.

Foto: UM/ITVM