Dokładnie 27 maja 2004 roku Rada Miasta w Mysłowicach podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Po dziesięciu latach działalności w siedzibie firmy odbyło się spotkanie z dziennikarzami, podczas którego prezes Jan Siczek opowiadał o sytuacji MPWiK i wyzwaniach, jakie w najbliższym czasie podejmie się przedsiębiorstwo.
Jan Siczek, który prezesem wodociągowej spółki jest od lutego 2013 roku, za swoje główne zadanie przyjął rozwój firmy i odbudowę jej wizerunku. W przedsiębiorstwie wprowadzono monitoring sieci, który umożliwia szybkie wykrywanie awarii – inwestycja już zdążyła się zwrócić – dzięki niej wykryto awarie, które bez monitoringu spowodowałyby znaczne straty.

W spółce powstał także dział kontroli sieci, którego pracownicy kontrolują, czy wszyscy użytkownicy zgodnie z prawem korzystają z usług firmy. Ważny jest także dział inwentaryzacji sieci, którego zadaniem jest prowadzenie poprawnej dokumentacji tego, co znajduje się pod ziemią. A jest co kontrolować – na terenie Mysłowic znajduje się 300 km sieci kanalizacyjnej oraz 300 km wodociągowej. Choć firma ma już 10 lat, MPWiK posiada mapy obrazujące przebieg zaledwie połowy sieci kanalizacyjnej. Na dokumentację czeka także 90% wodociągów.

Największą inwestycją, jakiej w ostatnim czasie podjął się MPWiK była modernizacja sieci na ulicy Wielkiej Skotnicy. W tym miejscu po raz pierwszy w Mysłowicach wykorzystano nowoczesne osiągnięcia techniki, czyli bezwykopowe uszczelnianie przy użyciu rękawa żywicznego. Podczas spotkania prezes Jan Siczek pokazła przedstawicielom mediów jak wyglądają uszczelnione przez firmę Aarsleff rurociągi.

W najbliższym czasie firma będzie także rezygnowała z tradycyjnego, papierowego odczytu liczników. Ma to zapewnić szybszy odczyt, bez zbędnego uzupełniania dużej ilości papierowych druków.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w ubiegłym roku rozpoczęło realizację strategii opartej o długoterminową poprawę stanu sieci wodociągu i kanalizacji. Ma ona na celu jak najobszerniejszą modernizację sieci. Dzięki regularnym naprawom i wymianom ograniczy się ilość awarii, wyłączeń wody oraz utrudnień w komunikacji.

W roku bieżącym podjęto kroki celem polepszenia stanu sieci i poza wieloma awaryjnymi wymianami zrealizowano inwestycje między innymi w ulicy Kasztanowej i Malinowej. Na całej długości ulicy Kasztanowej zmodernizowano kanalizację sanitarną oraz przepięto wszystkie przyległe budynki pod nową sieć. Na Malinowej natomiast wymieniono 28m kanalizacji wraz z odtworzeniem nawierzchni. Dodatkowo dokonano awaryjnej wymiany odcinków przy ulicy Granicznej, Konopnickiej, Cichej, Kościelniaka i Gagarina.

Do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożono również 4 wnioski o pożyczki długoterminowe na sfinansowanie modernizacji sieci wodociągowej przy ulicy Plebiscytowej, osiedlu „Sigmy” w Kosztowach, Wiosny Ludów i Kosztowskiej wraz z Zachęty. Dwa pierwsze wnioski już zostały zaakceptowane pozytywnie.

Przekazanie placu budowy przy ulicy Plebiscytowej nastąpiło 30 kwietnia, a prace wykonywane będą przez wybraną firmę zewnętrzną. Inwestycja obejmie wymianę 950m sieci wodociągu oraz 35 przyłączy do granic działek. W chwili obecnej przez nieszczelny wodociąg odnotowuje się bardzo duże straty wody, a jego modernizacja pozwoli między innymi ograniczyć zakup wody od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Zakończenie inwestycji planowane jest pod koniec września.

Podobna sytuacja ma miejsce przy osiedlu Sigmy w Kosztowach. Tam sprawa jest o tyle skomplikowana, że zbudowana w latach 70 sieć wodociągowa przebiega bezpośrednio pod budynkami mieszkalnymi. W związku z tym jakiekolwiek awarie wymuszają wejście pracowników MPWiK w działki prywatne. Ponadto stwarza to zagrożenie, gdyż przez ukryte wycieki wody może dojść do wypłukania fundamentów i obniżenia stabilności domów. Firma, która wygrała przetarg na wykonawstwo zgodnie z nowym projektem wymieni 1600m sieci wodociągowej, która ulokowana zostanie w drodze oraz wykona 950m przyłączy. Prace już zostały rozpoczęte i potrwają do połowy listopada.

Przypomnijmy zadania, które realizował katowicki RPWiK, w 2004 roku Mysłowice postanowiły przejąć pod swoje skrzydła, by lepiej i sprawniej zarządzać sieciami wodociągowymi i kanalizacyjnymi na terenie swojego miasta. Dziesięć lat temu w celu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej i poprawy stanu środowiska naturalnego na obszarze miasta, przystąpiono do wykonania zadania pod nazwą „Gospodarka wodno-ściekowa w Mysłowicach”.

Założeniem unijnego projektu było nie tylko utworzenie nowego podmiotu, ale także rozbudowa sieci na terenie całych Mysłowic, by jak największa liczba mieszkańców mogła korzystać z udogodnienia, jakim jest podpięcie do miejskiej kanalizacji. Chociaż po kilku latach projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Mysłowicach” dobiegał końca, wizerunek firmy wśród mieszkańców został nadszarpnięty. Mieszkańcy źle znieśli utrudnienia związane z budową kanalizacji, również to co zostawili po swoich pracach podwykonawcy pozostawiało według mysłowiczan wiele do życzenia. Przedsiębiorstwo zmagało się także ze znacznymi kłopotami finansowymi, do tego stopnia, że komornik groził sprzedażą sieci.