Koszty zużycia wody czy odprowadzania ścieków niejednokrotnie zastanawiają mieszkańców – skąd się biorą te taryfy? Otóż mają one kilka przyczyn.

Przede wszystkim Mysłowice nie posiadają własnego ujęcia wody i każdą jej ilość muszą kupować od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Po drugie nasze miasto ma stosunkowo niewielkie zaludnienie w stosunku do długości sieci.

W praktyce oznacza to, że na terenach gdzie zamieszkanie praktycznie nie występuje sieć istnieje i na tych właśnie odcinkach mogą występować awarie czy wycieki, niewidoczne na powierzchni (np. na terenach leśnych, niezagospodarowanych itp.) Koniecznym jest jednak na bieżąco tę sieć sprawdzać i utrzymywać w należytym stanie.

Po trzecie i chyba najważniejsze, niestety wciąż mamy do czynienia z nielegalnym poborem wody i odprowadzaniem ścieków. Ta sytuacja uderza najmocniej w uczciwych odbiorców, gdyż oni zgodnie z obowiązującym prawem podpisali umowy, a płacić muszą nie tylko za siebie ale i za osoby nielegalnie korzystające z usług wodociągowych czy kanalizacyjnych.

W związku z powyższym Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji powołało w swych strukturach komórkę, która na bieżąco wdraża nowe systemy i rozwiązania techniczne. Mają one na celu wykrycie nielegalnych przyłączy, eliminację tego typu sytuacji oraz uaktualnienie map w oparciu o stan faktyczny.

Kary wynikające z nielegalnego poboru wody lub odprowadzania ścieków określa ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z dn. 7 czerwca 2001 r. Jeśli więc ktoś bez wcześniejszego podpisania umowy chce pobierać wodę musi liczyć się z grzywną w wysokości 5 000 zł. Kara ta obejmuje również osoby pobierające wodę z hydrantów, posiadające uszkodzony wodomierz lub za całkowity jego brak. Natomiast za niezarejestrowany odpływ nieczystości po wykryciu będzie podlegał karze pozbawienia wolności lub zapłaci nawet 10 000 zł.

Jednak i mieszkańcy mają wpływ na zaprzestanie tego typu procederu. Jeżeli ktoś z Państwa zauważy nielegalne podłączenie do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej – ma możliwość reakcji. Na stronie internetowej MPWiK znajduje się formularz pod którym anonimowo można zgłosić „nieuczciwego sąsiada”. Możecie to Państwo zrobić nie pod kątem donoszenia, a jedynie dbałości o własne interesy.

Warto więc dwa razy zastanowić się przed podjęciem decyzji o poborze wody czy odprowadzaniu nieczystości bez podpisania umowy. Z jednej strony przez względy finansowe, z drugiej zaś na nieprzyjemności prawne których można uniknąć.