Jak działają maszyny sprzed wieków oraz jak dzisiaj wygląda gaszenie pożarów – tego dowiedzieli się uczestnicy kolejnej edycji Industriady, w której organizację włączyło się Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Święto Szlaku Zabytków Techniki odbyło się w miniony weekend.

https://vimeo.com/221423723

Jedną z najciekawszych atrakcji tego dnia była pompa parowa wyprodukowana w 1908 roku.

– Jest to sikawka specjalnie na ten dzień sprowadzona z Warszawy, z jednostki JRG, także strażacy z tamtego terenu nam bardzo pomogli, przyjechali, są na miejscu do dyspozycji. Jest to jedyna działająca, parowa sikawka w Polsce, jest dziś u nas i zadziała, także to jest na pewno wyjątkowe. Na pewno gwoździem programu jest pokaz technik gaszenia pożarów. On jest od godziny 13:00, uruchamiamy tam sikawkę ręczną, sikawkę parową, motopompę, współczesny samochód strażacki i gasimy wielki pożar tymi sprzętami – mówi Anita Wawrzyńska z CMP.

W Mysłowicach tego dnia było można nie tylko zwiedzić muzeum z przewodnikiem czy obejrzeć pokaz drabin strażackich, w programie był także przejazd zabytkowych samochodów.

– Jest to najlepsza okazja, żeby obejrzeć zabytki techniki, zainteresować syna tym, co się działo kiedyś i tym, co jest ciekawego do obejrzenia na Śląsku. Jest bardzo dużo tych ciekawych wystaw, normalnie nie ma czasu na to, a w czasie Industriady zawsze staramy się znaleźć czas, żeby się wybrać całą rodziną i pooglądać. – opowiada Adam Jankowski, uczestnik

Centralne Muzeum Pożarnictwa to największe tego rodzaju miejsce w kraju, oraz jedno z największych w Europie. W swoich zbiorach muzeum ma ponad 4 tysiące eksponatów. Co spośród nich najbardziej przypadło do gustu uczestnikom industriady?

– Wozy strażackie, starsze modele tych wszystkich pojazdów, które kiedyś uczestniczyły w pożarach czy akcjach. – mówi Anna Świderska, uczestniczka

– Taki wóz strażacki, tam był i drabiny różne nowe, wozy których nie znałem i różne fajne rzeczy – mówi Maciej Skrzyński

Centralne Muzeum Pożarnictwa znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego od 2006 roku. W tegorocznej edycji Industriady udział wzięło 47 obiektów w 28 miejscowościach.