Zakład Ubezpieczeń Społecznych już niedługo wystartuje z dofinansowaniami w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną. Tegoroczna edycja programu „Dobry Start” ruszy już 1 lipca. Komu przysługuje świadczenie oraz jak i do kiedy złożyć wniosek? O tym przeczytacie w artykule poniżej.

W ramach programu „Dobry Start” rodzicom oraz opiekunom dzieci uczących się raz na rok przysługuje świadczenie na wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł. Już po raz czwarty rozpatrywaniem wniosków o dofinansowanie zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenie na wyprawkę szkolną może pozyskać rodzic lub opiekun dziecka uczącego się w szkole, którego wiek znajduje się w przedziale od 7 do 20 lat, natomiast w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością do ukończenia 24 lat. Dofinansowanie nie przysługuje natomiast dzieciom uczącym się w zerówkach oraz studentom. Co istotne, opiekun dziecka we wspomnianym przedziale wiekowym może starać się o uzyskanie świadczenia bez względu na wysokość osiąganych zarobków. Należy także mieć na uwadze, że wiek dziecka liczony jest rocznikowo:

„Należy pamiętać, że wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym” – wskazuje rzecznik Zakładu.

Wniosek będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, w terminie od 1 lipca do 30 listopada br. Wyjątek, uwzględniający zrobienie tego po tym terminie, stanowi sytuacja, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

Procedury zgłoszenia do programu można dokonać za pośrednictwem aplikacji mZUS, dostępnej w sklepie Google Play oraz App Store, którą aktywować możecie, łącząc ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeżeli jednak nie posiadacie konta na PUE ZUS, wniosek o świadczenie 300 plus możecie złożyć przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Wypełniając podanie, należy zwrcić uwagę na bezbłędne uzupełnienie danych takich jak: numer PESEL dziecka, nazwę oraz adres szkoły oraz aktualny numer konta. Poprawnie wypełnione wnioski, złożone do końca sierpnia gwarantują wypłacenie świadczenia najpóźniej do 30 września.

Tekst: Karolina Migas