fot. iTVM

O przeciągającym się remoncie ulicy Laryskiej mówi się od dawna. Rozpoczęty w marcu 2021 roku drugi etap przebudowy powinien być już dawno zakończony, a trzeci jeszcze się nie rozpoczął. Jak poinformował nas magistrat, powodem wstrzymania prac jest eksploatacja złóż węgla w rejonie inwestycji. Prace wydobywcze mają potrwać do końca czerwca 2022 roku.

Przebudowa ulicy Laryskiej została podzielona na trzy etapy. Pierwszy obejmował remont odcinka od ulicy Brzezińskiej do Fabrycznej i został zakończony zgodnie z planem w listopadzie 2020 roku. Drugi etap, obejmujący odcinek od ulicy Fabrycznej do Pukowca, miał być ukończony w listopadzie 2021. Większą część robót zakończono w terminie.

– Jednak ze względu na aktualizację zagrożeń wynikających ze szkód górniczych wstrzymano roboty od ulicy Brzozowej do Pukowca (na odcinku 1+650 – 2+001 km) – wyjaśnia Anna Górny, rzecznik prasowy UM Mysłowice.

Zgodnie z informacją górniczą wykonaną na etapie projektowania koncepcja na eksploatację górniczą ważna była do 2020 roku, a pod terenem inwestycji nie była zakładana eksploatacja złóż. Wpływy z eksploatacji dotychczasowej miały ustać do 2016 roku.

– Według informacji górniczej z 2021 roku koncesja została przedłużona do 2043 roku, a na terenie inwestycji prowadzona jest eksploatacja górnicza. Prace wydobywcze w rejonie ulicy Laryskiej i Pukowca mają zostać zakończone do czerwca 2022 roku – dodaje Anna Górny.

Jak informuje urząd miasta, odcinek ten zostanie dokończony w drugiej połowie 2022 roku. Jednak z powodu nadal trwających prac wydobywczych konieczne będą nadprogramowe roboty obejmujące dodatkową warstwę stabilizacji gruntu, warstwę geowłókniny, geomaterac, warstwę odprężającą z piasku, warstwy podbudowy pomocniczej z kruszywa oraz rozszerzenie warstwy podbudowy bitumicznej.

Przesunięciu ulegnie także rozpoczęcie trzeciego etapu przebudowy ulicy Laryskiej, od Pukowca do 3 Maja, który również został wstrzymany z powyższych względów.

Termin zostanie ustalony dopiero po czerwcowej sesji rady miasta, na której będzie procedowane zwiększenie środków na realizację trzeciego etapu – informuje Anna Górny.

Wartość robót dodatkowych wynosi 7 036 329,35 zł brutto. Koszty robót zabezpieczających szkody górnicze wynoszą 4 344 214,45 zł brutto, a o ich zwrot do przedsiębiorcy górniczego został już przygotowany wniosek.