fot. element5digital/Unsplash

28 czerwca Polacy będą wybierać swojego prezydenta. Ze względu na pandemię będą to wybory hybrydowe: wyborcy będą oddawać głosy tradycyjnie, w lokalu wyborczym, lub korespondencyjnie. Gdzie i jak będą głosowali mysłowiczanie?

– Podczas tegorocznych wyborów uprawnionych do głosowania jest ok. 55 489
mieszkanek i mieszkańców Mysłowic. Na chwilę obecną wydział spraw obywatelskich cały czas uaktualnia spis. Ostateczna liczba będzie znana dopiero dziś wieczorem – tłumaczy Natalia Wypiór, p.o. rzecznika prasowego mysłowickiego magistratu.

321 mysłowiczan zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego. Każda z osób uprawionych do głosowania będzie mogła wybrać 1 z 11 kandydatów. Są nimi:

  • Robert Biedroń
  • Krzysztof Bosak
  • Andrzej Duda
  • Szymon Hołownia
  • Marek Jakubiak
  • Władysław Kosiniak-Kamysz
  • Mirosław Piotrowski
  • Paweł Tanajno
  • Rafał Trzaskowski
  • Waldemar Witkowski
  • Stanisław Żółtek

Głosowanie odbędzie się w najbliższą niedzielę 28 czerwca między godz. 7 a 21. Każdy wyborca musi postawić znak „x” przy 1 nazwisku znajdującym się na liście wyborczej. Zaznaczenie więcej niż 1 kandydata lub pozostawienie karty pustej sprawi, że głos będzie nieważny. Osoby, które głosują korespondencyjnie, wszystkie instrukcje znajdą w dostarczonych im pakietach wyborczych.

Na terenie naszego miasta głosowanie będzie możliwe w 40 obwodowych komisjach wyborczych.

– W każdej z nich zasiądzie od 3 do 11 członków, w zależności od wielkości obwodu. Od momentu powołania komisji przez komisarza wyborczego kilkadziesiąt osób zrezygnowało z pracy w komisjach. Na chwilę obecną nie stwarza to zagrożenia nieprzeprowadzenia wyborów. Większość wolnych miejsc jest już uzupełnionych przez nowe osoby – mówi Natalia Wypiór.

Pełny spis siedzib komisji wyborczych w Mysłowicach razem z granicami obwodów głosowania znajdziecie tutaj.

– Jeśli chodzi o zasady bezpieczeństwa w lokalach wyborczych, każdy mieszkaniec musi przyjść ze swoją maseczką, a przed wejściem zdezynfekować ręce i oczywiście zachować bezpieczną odległość od innych. Nie trzeba mieć ze swoją własnego długopisu – będą one dostępne na miejscu i odpowiednio często dezynfekowane – informuje Wypiór.

Należy jednak zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem. Bez niego karta do głosowania nie zostanie nam wydana.

Według wprowadzonych specjalnie na te wybory zasad, w lokalu wyborczym przebywać może 1 osoba na 4 m kw. Członkowie komisji będą musieli mieć założone rękawiczki, przyłbice lub półmaski, a pomiędzy ich stanowiskami powinno być zachowane 1,5 m odstępu. W ciągu całego dnia wyborów kilkukrotnie dezynfekowane będą wszystkie powierzchnie i przedmioty, których dotykać będą wyborcy: klamki, stoły, długopisy, włączniki świateł, a nawet urny.

Cisza wyborcza rozpocznie się dziś o północy i potrwa do zamknięcia lokali wyborczych, czyli do niedzieli, do godz. 21.

Jeśli Polacy nie wybiorą głowy państwa w najbliższą niedzielę, druga tura wyborów zaplanowana jest na 12 lipca.