fot. KMP Mysłowice

Wakacje to także czas wzmożonego ruchu pojazdów przewożących zorganizowane grupy na wycieczki, obozy i kolonie. W związku z tym mundurowi szczególną uwagę zwracają na kontrolę autokarów i kierowców wiozących dzieci i dorosłych na letni wypoczynek. Poniżej znajdziecie informacje dotyczące kontroli autokarów w Mysłowicach.

W czasie wakacji na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych pojawiać się będzie więcej niż zwykle pojazdów, dlatego najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci zwracać będą szczególną uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz stanu technicznego, głównie pojazdów realizujących przewóz osób autokarami.

Istotnym elementemem troski o bezpieczeństwo są kontrole autokarów wiozących zorganizowane grupy osób na taki wypoczynek. W czasie kontroli funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów.

Zgłoszenia kontroli można dokonać osobiście w Komendzie Miejskiej Policji w Mysłowicach przy ul. Starokościelnej 2, telefonicznie pod numerem telefonu 32 317 32 90 lub mailowo: rd@myslowice.ka.policja.gov.pl.

Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu mamy szansę uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji.

W trakcie zgłoszenia należy podać datę i godzinę wyjazdu oraz liczbę autokarów. Kontrole odbywają się na parkingu hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Bończyka 32z.

Aby nie dublować zgłoszeń o kontroli, uprasza się zgłaszających do wydelegowania osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli.

Ponadto jeśli czeka Cię podróż autokarem, możesz przed wyjazdem sprawdzić jego podstawowe dane. Umożliwia to e-usługa oferowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zapraszamy do korzystania ze strony www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę, która pozwala każdemu sprawdzić każdy zarejestrowany pojazd, przeznaczony do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej możemy dowiedzieć się czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie, jaka jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe, czy pojazd figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.

Wyjazdy wakacyjne to nie tylko wyjazdy zorganizowane, ale także indywidualne. Dlatego, kierowco, sprawdź auto przed wyjazdem na wakacje, ale i sam przygotuj się do podróży. Bądź wyspany i wypoczęty. Pamiętaj, że zmęczenie jest Twoim wrogiem i stanowi zagrożenie. Nie jest prawdą, że jesteś w stanie je opanować. W trakcie wielogodzinnych podróży rób przerwy. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w samochodzie. Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje. Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu. Prędkość dostosuj do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego. Coraz lepsze samochody, wyposażone w urządzenia wspomagające jazdę, nie zwalniają kierowcy z myślenia. Jak sama nazwa wskazuje, one tylko wspomagają jazdę. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo podczas podróży pojazdem spoczywa w dużej mierze na kierowcy.

Informacja prasowa KMP Mysłowice