Pięć wypraw na trasie niezwykłe miejsca z historią w tle, sporym zainteresowaniem w Mysłowicach cieszyła się rajza Trzech Kultur.

Wracamy tutaj do przeszłości, zwiedzamy miejsca związane z judaizmem, związane z chrześcijaństwem, ale oczywiście chrześcijaństwo tutaj podzielone na tą część rzymsko-katolicką, a także ewangelicką. Odwiedzamy kościoły, trafiamy do miejsc, które na co dzień nie są dostępne, albo które bardzo często mijamy, na przykład na cmentarzu ewangelickim – mówi przewodnik Wojciech Kubowicz 

Uczestnicy wyprawy mogli zobaczyć miejsca po dawnej synagodze, czy najstarszą świątynię miasta Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny. A na ich drodze pojawiła się również Katarzyna Salomonowa, właścicielka Mysłowic, czy Siegfried Weiss.

Jestem kolejny raz, byłem w zeszłym roku, rewelacyjni przewodnicy z ogromną wiedzą. Naprawdę można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, jeśli się jest z Mysłowic, albo tak jak ja, jeśli się nie jest z Mysłowic – mówi Marcin uczestnik wydarzenia.

No i także stary rynek, kamieniczki w Mysłowicach, wszystko jest bardzo interesujące. No i to, że nie było murów obronnych, a były mury takie ziemne – Zofia.

Takie mikrowyprawy w ramach festiwalu Kierunek GZM to świetna okazja, by odkryć mniej znane zakątki Mysłowic, a przy okazji zachęcić do organizacji kolejnych ciekawych wydarzeń.

Szczególnie w okresie letnim dużo więcej takich rzeczy powinno być robione, bo można opracować bardzo dużo tras turystycznych – dodaje Bogusław Polak.

Na zakończenie Mysłowickiej rajzy w Centralnym Muzeum Pożarnictwa odbyły się koncerty z muzyką chrześcijańską i żydowską.

Wymyśliliśmy sobie, że chcemy, aby wszyscy Państwo, którzy przyjadą kolejkami, mogli potem odpocząć i kosztować, dosłownie kosztować piękną muzykę – dodaje Katarzyna Galus z Mysłowickiego Ośrodka Kultury

Tegoroczna edycja Kierunku GZM już za nami. Kolejna za rok.