O czym warto pamiętać, wybierając się na urlop, przypominają instytucje biorące udział we wspólnej akcji „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”. W działania po raz kolejny zaangażowana jest Policja. Przypominają też o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Bezpieczny wypoczynek nad wodą
Wakacje sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy podstawowych zasad podczas wypoczynku nad wodą.
Zasady bezpiecznej kąpieli:
- 1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
- 2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
- 3. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
- 4. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze znanych.
- 5. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”.
- 6. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody oraz spychanie do wody z pomostów i materacy.
- 7. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
- 8. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
- 9. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby.
- 10. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
- 11. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.