Ta piosenka Kabaretu Starszych Panów sprzed wielu dekad pasuje jak ulał do… wakacji. – W czasie deszczu? – zapyta ktoś. Przecież mamy upały. Ale problem jest wciąż ten sam.
Jeśli chcemy mieć w czasie wakacji święty spokój, wystarczy wysłać swoje dzieci na kolonie, do babci lub pozwolić im, żeby siedziały godzinami wpatrzone w ekrany smartfonów, komputerów i telewizorów. Ale chyba nie tędy droga.
Z ciekawą propozycją wyszło Muzeum Miasta Mysłowice, oferując pakiet zajęć dla dzieci w czasie letnich ferii. Zaznaczmy, że zajęcia adresowane są do grup zorganizowanych, liczących od 8 do 25 osób. Konkrety?
„Widziane z góry” to nazwa pierwszych zajęć. Nikt wprawdzie nie będzie latał ani lewitował, ale w czasie spotkania z Joachimem Przebierałą, byłym komandosem, instruktorem, grotołazem, taternikiem i uczestnikiem wielu wypraw wspinaczkowych, młodzi ludzie dowiedzą się, jak, z czym i po co ludzie wspinają się na szczyty i schodzą do jaskiń. Można będzie dotknąć sprzętu, posmakować dań przygotowywanych specjalnie dla uczestników wypraw. Na koniec można będzie poćwiczyć wiązanie specjalnych węzłów, a nawet wspiąć się, bezpiecznie, na wysokość kilku metrów, w specjalnej uprzęży. Czy mysłowickie dzieci i młodzież połkną wspinaczkowego bakcyla? Zobaczymy.
Lucyna Goj poprowadzi zajęcia dla dzieci pragnących poznać tajemnice wytwarzania witraży. W wielu kościołach, zabytkowych budowlach, w tym również w budynku urzędu miasta, możemy obejrzeć stare witraże. Pani Lucyna pomoże dzieciom w realizacji własnych wizji przy użyciu tańszych i dostępnych materiałów i narzędzi. Kto wie, może ich prace będą ozdobą mieszkań, ku satysfakcji rodziców?
Zrealizowane przez mysłowickie muzeum filmy dokumentalne o barwnych dziejach, najciekawszych wydarzeniach i ludziach, którzy pozostawili swój ślad w historii miasta i Śląska, zawsze cieszą się zainteresowaniem widzów. Projekcje dla dzieci pozwolą im poznać historię naszego miasta i regionu. W programie znajdzie się kilka filmów. „Mysłowice 1919” to opowieść o przyczynach i przebiegu pierwszego powstania śląskiego, które wybuchło w Mysłowicach. „Johann Christian Ruberg” opisuje losy wynalazcy, który zmienił oblicze Śląska, a swoim wynalazkiem ożywił hutnictwo i górnictwo. Ponadto pokazane zostaną filmy „Wesoła – zarys dziejów” i „Historia Brzezinki”. Te obrazy podczas premiery spotkały się ze szczególnym entuzjazmem mieszkańców wymienionych dzielnic.
„Być jak powstaniec śląski” to tytuł zajęć przygotowanych w związku z 100. rocznicą wybuchu pierwszego powstania śląskiego w Mysłowicach. Gry i zajęcia sprawnościowe cieszą się zawsze zainteresowaniem dzieci. W programie: zajęcia na miniaturowej strzelnicy, „transport rannego”, szycie powstańczej opaski, rzut „granatem”, układanie okolicznościowych puzzli, budowa tekturowej wieży Bismarcka i jej sprawny demontaż. Przy okazji zajęć sprawnościowych dzieci usłyszą pogadankę o losach Śląska.
Dobra pamięć to skarb. Zajęcia i ćwiczenia z mnemotechniki, czyli techniki zapamiętywania, w zabawny i przystępny sposób pomogą opanować tę umiejętność, niezwykle przydatną w nauce i zwykłym życiu. Każdy uczeń, student i emeryt potwierdzi tę tezę. Zajęcia poprowadzi Irena Woźniak.
Zajęcia organizowane będą od 1 lipca do 31 sierpnia, od wtorku do piątku, w godz. 10-14. Zgłoszenia grup przyjmowane są telefonicznie pod numerami 32 222 37 33 (wewnętrzny 32) oraz 516 073 714.
Przypominamy ponadto, że w czasie wakacji wstęp do muzeum dla dzieci i młodzieży szkolnej jest bezpłatny.
Źródło: MMM