Druga edycja konkursu „Z PITem w drogę po nagrodę” zakończyła się jeszcze większym sukcesem niż poprzednia. Z wstępnych informacji statystycznych Urzędu Skarbowego w Mysłowicach wynika, że w tym roku kolejne 1700 osób zdecydowało się po raz pierwszy złożyć tutaj swoje zeznanie podatkowe.

Po pierwszej – przeprowadzonej rok temu – kampanii promującej wspieranie budżetu miasta, w którym się mieszka, wpływ do kasy miejskiej był o ok 3,5 mln większy. Jest to znaczny wzrost w porównaniu do lat wcześniejszych. Bazując na tych zależnościach można szacować wpływ do budżetu na rok 2019 w wysokości ponad 4 mln zł.

Kampanię można więc uznać za duży sukces. Dzięki akcji w ręce mysłowiczan trafiły cenne nagrody, jednak przede wszystkim budowana jest świadomość mieszkańców. Środki finansowe pochodzące z podatku dochodowego są jednym ze źródeł dochodu miasta, które determinują realizację jego zadań i inwestycji.

– Przed nami poważne inwestycje, które rozpoczną się już niebawem, jak przebudowa Parku Zamkowego, Promenady czy budowa basenu w Parku Słupna, więc tym bardziej kładziemy nacisk na optymalne zasilenie budżetu gminy. Są w naszym mieście obszary, które bardzo prężnie się rozbudowują i powstają nawet całe osiedla mieszkalne. Nierzadko to osoby tzw. przyjezdne, które dopiero stały się mieszkańcami Mysłowic i głównie w nich chcemy wzbudzić współodpowiedzialność za miasto – mówi prezydent Edward Lasok.

Rozwijanie świadomości społeczeństwa w zakresie specyfiki funkcjonowania miasta jest niezwykle ważne. Pozwala ona rozumieć procesy, zawiłości prawne czy rodzaj podejmowanych decyzji. Rozmowy z mieszkańcami są dowodem na poszerzającą się wiedzę w tym temacie.

– Przeprowadziłam się do Mysłowic półtora roku temu i nawet nie myślałam, żeby nie rozliczać się tu, gdzie mieszkam. Przecież to logiczne, że na takie rzeczy jak naprawy dróg, remonty szkół, budowanie placów zabaw i ogólnie na to wszystko, z czego chcę jako mieszkanka korzystać, muszą być pieniądze. Nie wyobrażam sobie, że można mieszkać tutaj, a rozliczać się gdzieś indziej, oczekując jednocześnie, że tutaj będzie wszystko zrobione – mówi Barbara z dzielnicy Janów Miejski-Ćmok.

Pełne informacje na temat kwoty, o jaką zwiększy się budżet miasta Mysłowice w roku 2019, dostępne będą w III kwartale 2018 roku.