fot.pixabay

Jesteś aktywnym seniorem, a wiek nie przeszkadza Ci spełniać się na co dzień w Twojej pasji czy ulubionych zajęciach? A może masz pełną energii mamę czy dziadka, którzy swoją werwą i ochotą do życia mogliby świecić przykładem dla innych? Daj im znać o konkursie skierowanym właśnie do nich. Wystarczy wypełnić internetowy formularz, a do wygrania są nagrody pieniężne!

Konkurs „Historie Seniorów” odbywa się w ramach programu społecznego „Adamed dla Seniora”. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości: 1500 zł – 1 miejsce, 1000 zł – 2 miejsce, 800 zł – 3 miejsce. Wybrani autorzy zostaną zaproszeni także do współpracy przy tworzeniu nowo powstającego bloga senioralnego.

Jak wziąć udział w konkursie?

Konkurs jest skierowany do wszystkich seniorów prowadzących aktywny tryb życia. Aby wziąć w nim udział, wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie www.adameddlaseniora.pl/konkurs oraz przesłać zgłoszenie. Znaleźć się w nim powinien zwięzły opis własnej historii oraz zdjęcie.

– Organizatorzy czekają na opisy zajęć, w których seniorzy biorą udział, relacje z podróży, czy spotkań ze znajomymi, jak również podzielenie się sprawdzonymi sposobami na  aktywny tryb życia. Wszystko to, aby zainspirować innych do działania – informuje Hubert Koszela z grupy Adamed.

Przy wyborze laureatów, jury weźmie pod uwagę kryteria takie jak kreatywność autora, oryginalność, czy inspirujący innych seniorów charakter materiału. Zgłoszenia w konkursie nadsyłać można do 31 października 2018 r.

Problem aktywizacji Seniorów

fot.pixaby

Według prognoz ludności Głównego Urzędu Statystycznego na lata 2014-2050, odsetek osób w wieku 65+ wyniesie w Polsce odpowiednio 18,9% w 2020 r., 24,5% w 2035 r., a w 2050 r. aż 32,7%. Niestety, jak wynika z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020, osoby w wieku 65+ w porównaniu do innych grup wiekowych najmniej czasu w ciągu doby poświęcają swoim zainteresowaniom – 0,5%, tj. 8 min.

Podjęcie przez Seniorów działań wykraczających poza codziennie potrzeby bytowe stanowi ogromne wyzwanie. Jedną z przyczyn niskiego zaangażowania Seniorów w życie społeczne są oferty nieuwzględniające ich doświadczeń życiowych i zawodowych, miejsca zamieszkania, możliwości, czy oczekiwań.

Uwzględniając przytoczone dane, konkurs powstał z chęci zachęcenia tych Seniorów, którzy do tej pory nie rozwijali własnych pasji, do zainspirowania się historiami innych oraz zmiany stylu życia.