fot. RCKiK K-ce

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zachęca do skorzystania z letniej promocji; oddaj krew, a za darmo wyrobisz kartę określającą Twoją grupę krwi. Aby otrzymać ten przydatny dokument należy choć raz do połowy września podzielić się życiem.

Dlaczego warto mieć krewkartę?

Karta identyfikacyjna grupy krwi służy do trwałej i pewnej dokumentacji grupy krwi. Identyfikacyjna karta grupy krwi, potocznie nazywana krewkartą jest dokumentem pozwalającym ratownikom medycznym ustalić grupę krwi ofiar wypadków. Zapis na karcie uznawany jest także przez pracowników systemu opieki zdrowotnej w Polsce, dla których ta informacja jest niezbędna, zwłaszcza w sytuacjach nagłych, gdy pacjent potrzebuje krwi.

Jedyny taki dokument

Krewkarta jest jedynym dokumentem, obok legitymacji honorowego dawcy krwi, na podstawie którego można dokonać transfuzji krwi z pominięciem czasochłonnego, laboratoryjnego ustalania grupy krwi. Posiadanie identyfikacyjnej karty grupy krwi jest nieobowiązkowe, a jej wydanie jest płatne. Taką kartę warto nosić w portfelu z dokumentami, tak by pracownicy medyczni mogli ją łatwo znaleźć przy poszkodowanym pacjencie.

Za darmo

Karta identyfikacyjna grupy krwi wydawana jest przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jej wyrobienie jest odpłatne – aby ją uzyskać należy zapłacić ok. 50 złotych. Dzięki akcji katowickiego centrum można zyskać ją nieodpłatnie, a jedyne co należy zrobić, to oddać krew.

Promocyjna akcja potrwa do 14 września. Aby bezpłatnie otrzymać kartę należy oddać krew w siedzibie RCKiK w Katowicach (ul. Raciborska 15, 40-074 Katowice) , w jednym z terenowych oddziałów (znajdują się one w dziesięciu śląskich miastach, zobacz listę: oddziały terenowe) lub podczas wyjazdowych akcji w specjalnym ambulansie.