Pasjonaci historii Mysłowic upamiętnili wybitnego burmistrza Josepha Heusera. Na kamienicy przy ulicy Grunwaldzkiej 22 zawisła tablica informacyjna dotycząca burmistrza, za sprawą której wszyscy mysłowiczanie mogą poznać jego wkład w rozwój miasta.
Joseph Heuser przez wielu historyków uznawany jest za najwybitniejszego burmistrza Mysłowic. Funkcję burmistrza Mysłowic pełnił przez dwie dekady, w latach 1899 – 1919. W tym czasie zasłynął głównie ze ściągnięcia do miasta inwestorów, którzy przyczynili się do znacznego wzrostu gospodarczego, a także z budowy wielu nowych budynków użyteczności publicznej. Wiele z tych obiektów służy mysłowiczanom po dziś dzień.
Joseph Heuser
Burmistrz 30.09.1899 – 01.03.1919 r.
fot. Muzeum Miasta Mysłowice
Wniosek w imieniu działających w mieście stowarzyszeń zajmujących się historią miasta, w sprawie umieszczenia na budynku przy ul. Grunwaldzkiej 22 tablicy upamiętniającej Josepha Heusera, jeszcze pod koniec zeszłego roku, złożył radny Tomasz Wrona. Pod wnioskiem podpisy poparcia tej idei złożyło także dziesięcioro radnych z różnych klubów.
Osiągnięcia burmistrza
W czasie pełnienia swojej publicznej funkcji Joseph Heuser przyczynił się do rozbudowy miejskich dróg, także tych brukowanych. Jego zaangażowanie zaowocowało także budową linii tramwajowej do Katowic, budową dworca towarowego i pasażerskiego oraz parowozowni. Burmistrz zasłynął także z budowy licznych szkół i przedszkoli. W dzielnicy Piasek i przy ulicy Piastowskiej powstały szkoły powszechne. Wybudowano też nowe budynki na szkoły średnie: szkoła przy urzędzie miasta, szkoła Zakładu Kształcenia Nauczycieli (obecna siedziba Urzędu Skarbowego), szkoła Królewskiego Katolickiego Gimnazjum Męskiego (ul. Mikołowska, obecnie jest to siedziba II LO) oraz szkoła Królewskiego Seminarium Nauczycielskiego z mieszkaniami dla nauczycieli (obecne I LO).
Heuser przyczynił się również do wybudowania czterech nowych przedszkoli oraz miejskiego szpitala. Jako że Joseph Heuser był Niemcem, a Mysłowice były pruskim miastem, na Placu Wolności postawiono dwa pomniki niemieckich cesarzy – przy okazji tych uroczystości wybudowano halę, która następnie przemieniona została w halę sportową, a jeszcze później w strażacką remizę. To także burmistrz Heuser wybudował Promenadę i wieżę Bismarcka, które stały się największymi atrakcjami turystycznymi Mysłowic.