fot.facebook.com/drekoty/

Jeśli spędzać w plenerze wolne, piątkowe popołudnie, to tylko na Rynku! Główny plac miasta ponownie ożywa za sprawą akcji Niech Żyje Rynek. Kolejnym wydarzeniem zaplanowanym w jej ramach jest koncert zespołu Drekoty. Kiedy się odbędzie?

Płynących z Rynku w każdą stronę miasta, koncertowych dźwięków, możemy spodziewać się w piątek, 13 lipca od godziny 20:00. Podczas wydarzenia, które będzie tradycyjnie bezpłatne, mysłowiczanom swoich głosów i instrumentów użyczą członkowie grupy Drekoty.

Kim są?

fot.facebook.com/drekoty

Drekoty (Ola Rzepka, Natalia Pikuła i Olga Czech) pojawiły się w 2011 roku wraz z samodzielnie wydaną EPką Trafostacja. Oryginalne, surowe brzmienie, na które składały się klawisze, perkusja i trzy żeńskie wokale, pozwoliły dziewczynom zająć miejsce w swoistej niszy poza jakąkolwiek systematyką gatunkową. Aktywność koncertową Drekoty rozpoczęły od nagrody za najlepszą polską piosenkę na Festiwalu Gramy 2011. Potem były koncerty u boku Carli Bozulich, Julii Marcell, Pustek czy Paristetris. Pod koniec 2012 roku pojawiła się debiutancka płyta zespołu zatytułowana Persentyna wydana przez Thin Man Records. Wydawnictwo znalazło się w czołówce podsumowań muzycznych 2012 roku w zakresie muzyki alternatywnej. Przez kolejne lata zespół nieustannie koncertował, pojawił się zarówno na małych, jak i dużych festiwalach (m.in. Off Festival, Open’er, Męskie Granie, Ars Cameralis), zagrał w najlepszych klubach w Polsce, a także wystąpił w Niemczech, Austrii i Turcji.

W 2015 roku ukazała się EPka zatytułowana Nowe Konstelacje prezentująca interpretacje piosenek Grzegorza Ciechowskiego oraz nową autorską piosenkę Spokój wyprodukowaną przez Leszka Biolika.

W tym roku zespół wydał płytę zatytułowaną “lub maszyna dzika trawa”, na której oprócz trzech grających w zespole dziewczyn pojawili się również goście – Antoni Gralak, Kasia Kolbowska, Raphael Rogiński, Paweł Szpura i Mikołaj Trzaska.