fot.mat.org

W filii bibliotecznej przy ulicy Oświęcimskiej odbyły się niecodzienne warsztaty, których celem było zintegrowanie dzieci i młodzieży w różnym wieku. Zagadki, rozmowa terapeutyczna czy prace plastyczne – dla dzieci przewidziano kilka ciekawych zajęć.

Wspólnym mianownikiem spotkania było rozbudzenie “bakcyla” czytelniczego dzieci z Przedszkola nr 12 (pod opieką wychowawczyni Grażyny Gembała) przez młodzież gimnazjalną ze Szkoły Podstawowej nr 7 (pod merytorycznym kierownictwem Marty Bober – szkolnego nauczyciela bibliotekarza).

Na początku spotkania dzieci odpowiadały na wybrane losowo zagadki literackie. Po odsłuchaniu czytanej przez gimnazjalistów z podziałem na role historii „Nie warto się obrażać”, przedszkolaki aktywnie brały udział w rozmowie terapeutycznej, wyjaśniającej i oswajającej negatywne zachowania bohaterów opowiadania.

Kolejnym elementem warsztatów było wykonanie przez najmłodszych pracy plastycznej – kolażu morskiego na papierowym talerzyku – pod troskliwą opieką starszych kolegów i koleżanek. Spotkanie zakończyły integracyjne zabawy ruchowe, rymowanki i tańce wykonywane przy akompaniamencie muzyki. Najważniejszym akcentem była współpraca młodszych i starszych uczestników warsztatów i cel, jaki wszystkim przyświecał – czerpanie przyjemności ze spotkania z książką.