fot. Mysłowicki Ośrodek Kultury

Uczestnicy, pod opieką profesjonalnej kadry, wyruszą w przygodę przez teatralny świat wyrażania swoich uczuć i myśli. Owocem dwutygodniowych zmagań będzie finałowy spektakl 26 lipca w Mysłowickim Ośrodku Kultury.

Mowa o lokalnym autorskim projekcie „Bym chciał/a”, czyli dwutygodniowych warsztatach teatralnych dla młodzieży, które ruszają 14 lipca w MOK-u, realizowanych dzięki wygranej w konkursie grantowym „Lato w teatrze”. Program prowadzony jest od kilkunastu lat przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Projekt oparty jest na badaniach zainteresowań i potrzeb młodych ludzi. Młodzież w wieku 11-17 lat weźmie udział w wakacyjnych warsztatach związanych z teatrem i mangą. Jego autorką i koordynatorką jest pracująca w MOK-u instruktorka teatralna Barbara Wójcik-Wiktorowicz. Inicjatywa ma szansę odbywać się dzięki dotacji, którą otrzymały 34 wybrane, najlepsze projekty w Polsce, w tym Mysłowicki Ośrodek Kultury. Pozyskana kwota dofinansowania to ponad 40 tys. zł.

– Uczestnicy projektu „Bym chciał/a” zaproszeni zostaną do zajrzenia w głąb siebie, do refleksji na tym, kim chcieliby być w przyszłości, ale również wyrażenia siebie i poczucia własnej tożsamości, wiary w siebie i sprawczości. Celem przyświecającym warsztatom będzie także pobudzenie u młodzieży chęci do zabierania głosu, ale również uwidocznienie go w przestrzeni miasta – wyjaśnia Barbara Wójcik-Wiktorowicz, koordynatorka projektu.

Właśnie w takiej atmosferze uczestnicy wspólnymi siłami podejmą się stworzenia spektaklu teatralnego, którego pokaz odbędzie się w finale warsztatów. Co ciekawe, z powodu ustanowienia 2024 rokiem Witolda Gombrowicza, w inicjatywie postanowiono wykorzystać cytaty z twórczości pisarza. W oparciu o rosnące zainteresowanie formą ekspresji, jaką jest „cosplay”, stworzone zostaną także mixy cosplayowe, w zamyśle projektu odwołujące do „masek” nakładanych sobie często przez ludzi w społeczeństwie.

Inspirującej atmosferze sprzyjać będą także interakcje ze specjalistami ze świata teatru.

– Nie będą to typowo rozumiani reżyserzy, scenarzyści, scenografowie i kompozytorzy, choć w swoim życiu zawodowym pełnią te role. Tutaj przyjmą pozycję instruktora – opiekuna procesu twórczego. Projekt zakłada oddać jak największą sprawczość uczestnikom. Specjaliści – instruktorzy będą bacznie obserwować i delikatnie sterować zaistniałym procesem – podkreśla Barbara Wójcik-Wiktorowicz.

Oprócz tego zorganizowane zostaną także akcje happeningowe, czy wycieczka do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Projektowi przyświecać będą założenia pedagogiki teatru, a więc współpracy między wykwalifikowanymi pedagogami, a młodzieżą, by przy użyciu technik teatralnych pomagać wydobyć to, co gra w duszy uczestników procesu. Zadaniem tym zajmie się kadra, w której składzie znajdują się: Jarosław Filipski, Magdalena Dziedziak-Wawro, Izabela Karwot, Paweł Sowa, Monika Nitkiewicz-Mitrut, Elżbieta Gorzka-Kmieć i Paulina Rydzikowska. Realizacja projektu możliwa będzie także dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2, udostępniającej przestrzeń, w której będą odbywać się warsztaty.

Pula dostępności na warsztaty już jest wyczerpana, ale zapraszamy na jego finał. Spektakl teatralny stworzony przez uczestników projektu „Bym chciał/a” będzie można obejrzeć 26 lipca o godz. 18:00 w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7. Wejściówki na przedstawienie dostępne są do pobrania w pokoju nr 104 w budynku MOK-u od 22 lipca br.

Tekst: Karolina Migas