Jeszcze niedawno było tu składowisko odpadów paleniskowych, a już za rok popłynie stąd ogromna ilość zielonej energii. W czwartek 14 lipca na Dziećkowicach wkopano pierwsze, symboliczne łopaty pod budowę największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce.

Powstanie ona na powierzchni 16 ha, odpowiadającej 22 boiskom do piłki nożnej. Na farmie staną 94 tys. paneli fotowoltaicznych, które w ciągu roku mają wyprodukować 39 tys. MWh zielonej energii. To tyle, ile zużyje w tym czasie 16 tys. gospodarstw domowych. Ponadto produkcja energii ze słońca to ograniczenie emisji CO2 aż o 30 tys. ton.

Budowę zaplanowano w dwóch etapach. W pierwszym do eksploatacji oddanych zostanie 37 MW, drugi przewiduje budowę instalacji o mocy ok. 60 MW. Całość będzie kosztowała ponad 350 mln zł. Na realizację pierwszego etapu Tauron otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W czwartek 14 lipca symboliczne pierwsze łopaty pod inwestycję wkopali: wiceprezes grupy Tauron Artur Warzocha, prezes zarządu Tauron Wytwarzanie Sebastian Gola, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz. Pierwsza energia elektryczna popłynie z farmy już w przyszłym roku. Jakie zalety ma ta inwestycja dla naszego miasta?

– Sam wpływ z podatku z farmy spowoduje duże wpływy do budżetu miasta. Kolejna: pozytywna aura wokół miasta, która się tworzy. Wokół miasta, które staje się miastem ekologicznym, bo oprócz farmy fotowoltaiki, która będzie największą farmą w Polsce, powstaje demonstrator technologii, również bardzo ekologiczny budynek – mówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

Władze Taurona liczą też na to, że dzięki produkcji energii m.in. ze słońca każdy z nas będzie płacił niższe rachunki za prąd.

– Że dzięki tego typu inwestycjom, w odnawialne źródła energii, bez względu na to, czy to jest słońce, czy też wiatr, czy woda, będzie to wpływać pozytywnie na cenę energii, którą będziemy mogli zaoferować naszym odbiorcom – mówi Artur Warzocha, wiceprezes grupy Tauron.

Dziećkowicka będzie czwartą i największą przemysłową elektrownią słoneczną Taurona. To zarazem druga, po jaworznickiej, farma, która powstanie w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do grupy. Tauron planuje nadal sukcesywnie zwiększać udział odnawialnych źródeł energii w swoim miksie energetycznym.