fot.arch.itvm.pl

Trwają konsultacje społeczne dotyczące dwóch miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – Morgi oraz Wielka Skotnica-Katowicka-Bończyka. W lipcu odbyły się spotkania konsultacyjne, a na wszelkie uwagi, które może zgłaszać dowolna osoba, mysłowicki magistrat czeka jeszcze do 6 sierpnia.

Akt prawa miejscowego, jakim jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), po uchwaleniu przez Radę Miasta, stanowi podstawę do wydawania konkretnych decyzji administracyjnych, dotyczących tego, co może powstawać na danym obszarze.

– Określa m.in. przeznaczenie, zasady zabudowy, zagospodarowania terenu, wskaźniki: zabudowy, powierzchni zielonych itp. czy rozmieszczenie ewentualnych inwestycji. Istotnym jest fakt, że cała procedura planistyczna to proces długotrwały i wieloetapowy – wyjaśnia Joanna frysztacka, rzecznik prasowa mysłowickiego magistratu

Zainteresowani możliwością uczestniczenia w procesie tworzenia planu mają możliwość wnoszenia swoich uwag na określonych etapach procedury, która generalnie wygląda następująco:

  1. Podjęcie uchwały przez Radę Miasta o przystąpieniu do sporządzenia MPZP.
  2. Ogłoszenie w prasie lokalnej o przystąpieniu do planu i możliwości składania wniosków do planu z podaniem terminu w jakim są zbierane wnioski.
  3. Analiza aktualnej sytuacji oraz uwarunkowań, zapytanie organów zewnętrznych i wewnętrznych o ich uwagi lub wnioski. Czas trwania: minimum 1 miesiąc.
  4. Sporządzenie projektu planu w związku z wynikami analiz i otrzymanymi wnioskami w zgodności z ustaleniami „Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Mysłowice”. Sporządzenie prognozy wpływu planu na środowisko przyrodnicze. Czas trwania: 2 – 4 miesiące.
  5. Skierowanie projektu planu do opiniowania i uzgodnień przez organy zewnętrzne i wewnętrzne (sąsiednie gminy, urząd wojewódzkim, urząd marszałkowski, regionalny dyrektor ochrony środowiska, dyrektor okręgowego urzędu górniczego, zarządcami dróg, policją, strażą pożarną czy konserwatorem zabytków. Czas trwania: ok. 2 miesiące.
  6. Uwzględnienie stanowisk ww. organów w projekcie planu. Opracowanie analizy skutków ekonomicznych wejścia w życie planu. Czas trwania: ok. 2 miesiące.
  7. Wyłożenie planu do publicznego wglądu na okres co najmniej 21 dni – ogłoszenie w prasie lokalnej. W czasie wyłożenia organizowana jest dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie.
  8. Składanie uwag do planu (przez cały czas wyłożenia planu do publicznego wglądu oraz w terminie nie krótszym niż 14 dni od upływu terminu zakończenia wyłożenia) – stosowna informacja odnośnie terminów jest podawana w w/w ogłoszeniu.
  9. Rozpatrywanie uwag do planu przez prezydenta miasta w zgodności z ustaleniami obowiązującego „Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Mysłowice” w terminie nie dłuższym niż 21 dni od momentu upływu terminu na składanie uwag.
  10. Wprowadzenie zmian do planu w wyniku pozytywnego rozpatrzenia uwag przez prezydenta miasta. Czas trwania: ok. 2 miesiące. W wypadku zaistnienia konieczności powtórnego opiniowania lub wyłożenia z powodu wprowadzonych zmian procedura „wraca” do pkt. 4 (!).
  11. Przekazanie projektu planu z nieuwzględnionymi uwagami do Rady Miasta w wypadku skutecznego „zamknięcia” procedury w pkt. 10.
  12. Stwierdzenie przez Radę Miasta, że projekt planu nie narusza ustaleń „Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Mysłowice” oraz uchwalenie MPZP.
  13. Sprawdzenie poprawności podjętej uchwały przez wojewodę oraz ogłoszenie w dzienniku urzędowym. Czas trwania: ok. 30 dni.

– Warto zwrócić uwagę, jak czasochłonna jest cała procedura – przy szacunkowym określeniu czasu trwania i założeniu płynnego przebiegu poszczególnych etapów trwa ona minimum rok czasu. Dlatego tak istotnym jest zainteresowanie mieszkańców, radnych czy wszelkich organów w odpowiednich momentach, kiedy przyjmowane są uwagi lub można opiniować. Warto z tych możliwości skorzystać mogąc mieć w ten sposób wpływ na najbliższe otoczenie – dodaje Joanna Frysztacka

Na uwagi dotyczące ww. MPZP, czyli Morgi oraz Wielka Skotnica-Katowicka-Bończyka czekamy do 6 sierpnia br. Po tym terminie zostaną rozpatrzone wszelkie złożone uwagi.