Minął ponad rok od wprowadzenia finansowych świadczeń „Rodzina 500 +”. Mysłowiczanie spełniający wymogi programu, którzy nadal chcą pobierać pieniądze na dzieci muszą pamiętać o konieczności złożenia nowego wniosku. Nabór rusza 1 sierpnia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mysłowicach.

Główne zasady przyznawania świadczeń pozostają bez zmian. Zmiany dotychczasowych przepisów wprowadzone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczą wyeliminowania zjawisk, które w godziły w społeczne poczucie sprawiedliwości. Zjawiska te polegały m.in. na dopasowywaniu przez rodziców dochodu do kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, deklarowaniu niezgodnie ze stanem faktycznym samotnego wychowywania dziecka oraz pobieraniu świadczenia wychowawczego przez osoby niezamieszkujące w Polsce.

Prawo do pobierania środków z programu 500+ jest ustalane na okres roku – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku.

Od wtorku 1 sierpnia MOPS zacznie przyjmować nie tylko wnioski na świadczenia wychowawcze w ramach 500+, ale także wnioski mysłowiczan w sprawie świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego.

MOPS będzie przyjmował wnioski w Punkcie Obsługi Klienta Działu Świadczeń Rodzinnych MOPS na ul. Powstańców 9, parter, pok. 5 w następujących godzinach:

  • Poniedziałek od 8:00 do 16:00.
  • Wtorek – Czwartek od 8:00 do 15:00.
  • Piątek od 8:00 do 13:00.

Wnioski jak w roku ubiegłym można również przekazywać w formie elektronicznej. Wnioski o świadczenia można pobrać Dziale Świadczeń Rodzinnych MOPS Mysłowice oraz na stronie internetowej http://www.mops.myslowice.pl. Informacje można uzyskać pod numerami telefonu: (32) 317 42 51, (32) 317 44 44 lub (32) 317 44 45.

Terminarz składania wniosków

Nowe terminy składania wniosków na poszczególne świadczenia:

1. Świadczenia rodzinne

• W przypadku gdy osoba ubiegająca się złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 30 listopada.

• W przypadku gdy osoba ubiegająca się złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 31 grudnia.

• W przypadku gdy osoba ubiegająca się złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 listopada do dnia 31 grudnia danego roku, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

2. Świadczenie wychowawcze (500+)

• W przypadku gdy osoba ubiegająca się złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 31 października.

• W przypadku gdy osoba ubiegająca się złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 30 września danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 30 listopada tego roku.

• W przypadku gdy osoba ubiegająca się złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 października do dnia 31 października danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 31 grudnia tego roku.

• W przypadku gdy osoba ubiegająca się złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 listopada do dnia 30 listopada danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.

• W przypadku gdy osoba ubiegająca się złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 grudnia danego roku do dnia 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

3. Fundusz alimentacyjny

• W przypadku gdy osoba ubiegająca się złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 31 października.

• W przypadku gdy osoba ubiegająca się złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 30 września danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 30 listopada tego roku.

• W przypadku gdy osoba ubiegająca się złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 października do dnia 31 października danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 grudnia tego roku.

• W przypadku gdy osoba ubiegająca się złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 listopada do dnia 30 listopada danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.

• W przypadku gdy osoba ubiegająca się złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 grudnia danego roku do dnia 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Inne ważne zmiany od 1 sierpnia br.:

Konieczność ustalenia alimentów na dziecko od drugiego z rodziców w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze przez osobę samotnie wychowującą dziecko.

Zgodnie z dodanym ust. 2 do art. 8 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, świadczenie wychowawcze na dane dziecko nie przysługuje, jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko (pojęcie to zdefiniowane jest w art. 2 pkt 13 ww. ustawy) nie zostało ustalone, na rzecz tego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:

• drugi z rodziców dziecka nie żyje;

• ojciec dziecka jest nieznany;

• powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone;

• sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;

• dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.

W przypadku, gdy osoba samotnie wychowująca dziecko złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i nie dołączy do wniosku tytułu wykonawczego, podmiot realizujący świadczenie wychowawcze przyjmuje wniosek i w zakresie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego w stosunku do wnioskowanego dziecka, wyznacza termin 3 miesięcy na jego dostarczenie. W przypadku dostarczenia tytułu wykonawczego lub innych dokumentów poświadczających okoliczności, o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1-5 ww. ustawy, w wyznaczonym terminie, świadczenie wychowawcze przysługuje od miesiąca złożenia wniosku, jeżeli spełnione są pozostałe warunki uprawniające do świadczenia. Niezastosowanie się do wezwania skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.

W przypadku, gdy osoba samotnie wychowująca dziecko nie dostarczy, w ww. terminie, tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, potwierdzającego ustalenie na rzecz dziecka od jego rodzica świadczenia alimentacyjnego, ponieważ sąd wydał postanowienie w przedmiocie odmowy udzielenia zabezpieczenia w sprawie o alimenty, bieg terminu, o którym mowa w art. 19 ust. 4 ww. ustawy, ulega zawieszeniu do dnia dostarczenia tytułu wykonawczego lub innych dokumentów poświadczających okoliczności, o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1-5 ustawy.

Nowe regulacje dotyczące stosowania przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu

Nowe regulacje wyłączają stosowanie przepisów dotyczących utraty i uzyskania dochodu wsytuacji, gdy wnioskodawca lub członek jego rodziny utraci dochód z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności gospodarczej i w okresie 3 miesięcy od daty utraty dochodu uzyska dochód u tego samego pracodawcy, zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpocznie pozarolniczą działalność gospodarczą.

Doprecyzowanie przepisów o opiece naprzemiennej

Opieką naprzemienną w nowym brzmieniu jest sytuacja, w której opiekę nad dzieckiem sprawują oboje rodzice lub opiekunowie w porównywalnych i powtarzających się okresach.

Rolą Organów właściwych będzie dokonanie oceny czy okresy sprawowania opieki wypełniają dyspozycję ustawową, czyli są ze sobą porównywalne w liczbie dni i powtarzające się w regularnych odstępach czasu (dni, tygodni, miesięcy).

W związku z powyższym zmodyfikowano definicję rodziny, zawartą w art. 2 ust. 16 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zgodnie z którą dziecko będące pod opieką naprzemienną obojga rodziców/opiekunów zalicza się do składu rodziny obojga rodziców/opiekunów.

Wysokość świadczenia wychowawczego wypłacanego obojgu rodzicom/opiekunom będzie w tej sytuacji stanowiła połowę świadczenia wychowawczego.