Lato to nie dla wszystkich czas beztroskiego wypoczynku. To sezon, w którym liczba porzucanych zwierząt wzrasta nawet o 30%. Świadomość ludzi oraz ich empatia jest coraz większa, a mimo to co roku liczba porzucanych zwierząt w miesiącach wakacyjnych rośnie.
Co sprawia, że ludzie decydują się na tak bestialski krok, porzucając stworzenia, za które wzięli odpowiedzialność i przyjęli do swoich rodzin? Przypadki przywiązywania zwierząt do drzew i pozostawianie ich na pewną śmierć to częsta praktyka, ale trudno odnaleźć w niej jakąkolwiek regułę. Na ulicę trafiają psy i koty w każdym wieku, rasowe oraz te nie rasowe, a także obu płci.
Czekanie na powrót właściciela przypłacają życiem
Jak głosi hasło tegorocznej kampania TOZ- „Pies ma świadomość 3 letniego dziecka! Czy porzuciłbyś swoje dziecko?”. Bardzo często zdarza się, że pies lub kot oczekuje w miejscu porzucenia na swojego pana nawet przez długie tygodnie. Niektóre z nich płacą za to najwyższa cenę, umierając z wyczerpania organizmu lub ginąc pod kołami samochodu.Takie zachowania kwalifikuje się jako przestępstwo, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5.
-Ustawa o ochronie zwierząt ujmuje przypadki porzucania zwierząt jako formę znęcania się nad nimi, a także jako świadome, rozciągnięte w czasie oraz popełnione z premedytacją zadawanie bólu i cierpienia psu lub kotu. Art. 9a tej samej ustawy nakazuje każdej osobie, która napotka zwierzę na uwięzi, powiadomić odpowiednie służby – w przypadku naszego miasta jest to Straż Miejska. Tak samo należy postąpić w przypadku porzuconego lub rannego zwierzęcia. Ponadto powinno się zabezpieczyć miejsce, gdzie zostało ono znalezione – informuje Joanna Frysztacka, rzecznik magistratu.
Co zrobić, jeśli nie można zabrać ze sobą na urlop swojego czworonożnego przyjaciela? Pierwszą bardzo ważną kwestią jest odpowiedzialna i przemyślana decyzją o jego posiadaniu – to skutecznie pomoże wyeliminować tego typu problem. Jeśli sytuacja jest awaryjna i nieprzewidziana warto:
- powierzyć opiekę nad psem lub kotem komuś z rodziny;
- poprosić o taką przysługę znajomych;
- zakwaterować zwierzę do specjalnego hoteliku;
- zapytać pobliskie schronisko, czy świadczy usługi noclegowe dla czworonogów.
Przypominamy! Wszystkie interwencje dotyczące zwierząt należy zgłaszać pod numerem telefonu +48 32 222 21 64.