W niespełna miesiąc przy ulicy Karola Miarki zamontowano prawie wszystkie 56 modułów tworzących budynek demonstratora technologii. Co więcej, 29 mieszkań, które powstają w obiekcie, są już wyposażone w kuchnie i łazienki. W najbliższych dniach rozpoczną się prace nad dachem obiektu i pracami instalacyjnymi. To pierwszy od lat budynek komunalny, który powstaje w Mysłowicach.
Budynek liczy 4 kondygnacje i 29 mieszkań w metrażu od 45 do ponad 65 m kw. Wyposażone moduły mieszkalne zostały wyprodukowane przez spółkę DMDmodular ze Skawiny.
– Technologia modułowa polega na tym, że procesy produkcyjne i wykończone moduły są przygotowane w fabryce. W zdecydowanej większości te powierzchnie są wykończone. Jeżeli chodzi o kuchnię, łazienki zawsze są wykończone. Czyli wszystkie urządzenia, cały sprzęt AGD, meble przyjeżdżają z fabryki i na miejscu tylko i wyłącznie są prowadzone prace montażowe i wykończeniowe na stykach. Jest to budynek, w którym zastosowane rozwiązania ekologiczne powodują, że bilans energetyczny jest dodatni. To absolutnie wpłynie na zmianę myślenia o kosztach budowy i kosztach eksploatacji budynku – wyjaśnia Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes DMDmodular p.s.a.
Budowa najnowocześniejszego w Polsce społecznego budynku wielorodzinnego jest efektem realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, finansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
– Pierwszy demonstrator w Mysłowicach, drugi powstaje właśnie w Rumi, a trzeci za chwilę będzie we Włocławku. Ale oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że potrzebna jest zmiana w budownictwie, która obejmuje przede wszystkim obniżenie zużycia energii. Po prostu jest to taki element, który w dzisiejszych czasach powinien być niezbędny do tego, żeby prowadzić w ogóle inwestycje, czyli minimalizacja zużycia energii, wody, budowa z ekologicznych materiałów. No i to wszystko oczywiście robimy w ramach tak zwanej gospodarki obiegu zamkniętego. Więc ekologia, jeszcze raz ekologia – tłumaczy Piotr Kopacz, kierownik projektu „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Wokół budynku powstanie strefa parkingowa wraz ze stanowiskami dla rowerów oraz plac zabaw. Następnie dzięki ogrodom deszczowym i nasadzeniom rekompensacyjnym teren będzie zagospodarowany pod kątem zieleni.
29 mieszkań w budynku przy Karola Miarki 28 wejdzie w skład mieszkaniowego zasobu Mysłowic. Oznacza to, że mieszkania mogą być przydzielone wyłącznie osobom, które są uprawnione do zawarcia umowy najmu lokalu z miejskiego zasobu.
– Jeżeli chodzi o przydziały, bo najczęściej mieszkańcy pytają, w jaki sposób będą przydzielane mieszkania: mieszkania będą przydzielane na pewno w sposób bardzo uczciwy i przejrzysty. Będzie powołana do tego komisja. Regulamin przyznawania mieszkań przy ulicy Karola Miarki jest dopiero w trakcie realizacji. Gdy będzie gotowy, podamy go do wiadomości publicznej – wyjaśnia Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.
Odbiór budynku planowany jest w październiku, a pierwsi mieszkańcy będą mogli się wprowadzić na przełomie listopada i grudnia br. Inwestycja za ponad 20,5 mln zł jest w całości finansowana ze środków unijnych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Więcej o założeniach demonstratora technologii i planach jego budowy przeczytacie tutaj.