3 i 4 sierpnia, w ramach 80. Tour de Pologne, na ulice śląskich miast wyjadą kolarze. Trasa tegorocznego wyścigu przebiega m.in. przez Katowice, Zabrze, Mikołów i Tychy, ale z licznymi utrudnieniami w ruchu będą musieli się liczyć także mieszkańcy innych miejscowości, w tym Mysłowic. Zarząd Transportu Metropolitalnego, dla zminimalizowania niedogodności, przygotował szereg zmian w komunikacji miejskiej.
– To ogromne wydarzenie, dlatego nie unikniemy utrudnień. Dostosowujemy ruch autobusów i tramwajów do wyścigu w taki sposób, aby nasi pasażerowie w możliwie jak najmniejszym stopniu odczuli niedogodności. Z zaplanowanymi zmianami powinni zapoznać się przede wszystkim pasażerowie z centralnej oraz południowo-zachodniej części Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM-u.
Ograniczenia w ruchu i zmiany w komunikacji miejskiej rzeczywiście należy określić co najmniej dużymi. Z informacji przygotowanych przez ZTM wynika, że 3 sierpnia modyfikacje tras i rozkładów jazdy zostaną wprowadzone na 64 liniach, 53 autobusowych i 11 tramwajowych. Kolejnego dnia, czyli 4 sierpnia, zmiany zostaną wdrożone na jeszcze większą skalę, bo w sumie obejmą 73 linie: 70 autobusowych i 3 trolejbusowe.
3 sierpnia kolarze będą rywalizować w Katowicach, a 4 sierpnia m.in. w Zabrzu, Przyszowicach (gmina Gierałtowice), Ornotowicach, Mikołowie, Tychach i Świerczyńcu (gmina Bojszowy).
– To kilka gmin, ale wiele naszych linii ma charakter międzymiastowy. Z tego powodu z informacjami o zmianach w komunikacji miejskiej powinni zapoznać się również mieszkańcy innych miejscowości niż tylko tych, przez które przebiega trasa Tour de Pologne. Mamy na myśli m.in. pasażerów z Będzina, Bierunia, Chełma Śląskiego, Chorzowa, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Imielina, Lędzin, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Sosnowca – wskazuje Michał Wawrzaszek.
Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej przede wszystkim sprowadzają się do modyfikacji tras poszczególnych linii autobusowych oraz z jednej strony do zawieszania połączeń i braku obsługi niektórych przystanków, a z drugiej strony do uruchomienia 5 specjalnych linii i obsługi dodatkowych 8 tymczasowych przystanków.
Informacje o zmianach w komunikacji miejskiej tradycyjnie można uzyskać również, dzwoniąc na infolinię (800 16 30 30) oraz udając się do któregoś z Punktu Obsługi Pasażera. Na pomoc pasażerowie będą mogli również liczyć w terenie – w czwartek i piątek informatorzy ZTM-u będą obecni w ponad 50 lokalizacjach objętymi największymi modyfikacjami.
Informacja prasowa ZTM-u