„Zaprojektuj z nami polski paszport 2018” – to akcja skierowana do wszystkich zainteresowanych. Pierwszy raz od momentu wprowadzenia paszportu do obiegu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, można wziąć udział w jego projektowaniu. Każdy może zdecydować, który z prezentowanych 13. motywów znajdzie się w nowym polskim paszporcie. Dlatego warto głosować na postacie, wydarzenia, miejsca lub symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku, których motywy graficzne znajdą się w nowej książeczce paszportowej. Głosowanie trwa do 10 września 2017 roku.
Idea akcji
W 2018 roku minie 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji powstanie nowy polski paszport. Na jego stronach wizowych znajdą się wizerunki graficzne najważniejszych dla odzyskania niepodległości motywów: postaci, wydarzeń, miejsc i symboli. Po raz pierwszy w historii każdy będzie mógł mieć swój udział w projektowaniu paszportu.
Głównym założeniem jest, by polski paszport 2018 był dokumentem zaawansowanym technologicznie, trudnym do podrobienia, ale także powodem do dumy, upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości.
– Zaprojektowanie paszportu to długotrwały, pracochłonny i zaawansowany proces graficzny i technologiczny. Prace koncepcyjne nad projektem polskiego paszportu 2018 rozpoczęły się już w 2016 roku. Zaangażowały grono ekspertów – historyków, grafików i przedstawicieli służb mających na co dzień do czynienia z weryfikacją autentyczności dokumentów – podinspektor Aleksandra Nowara, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach
Pierwszy raz od momentu wprowadzenia paszportu do obiegu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, można wziąć udział w jego projektowaniu. Dlatego warto głosować na postacie, wydarzenia, miejsca lub symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku, których motywy graficzne znajdą się w nowej książeczce paszportowej.
Zasady
„Zaprojektuj z nami polski paszport 2018” to akcja skierowana do wszystkich Polaków. Każdy z nas może zdecydować, który z prezentowanych 13 motywów znajdzie się w nowym polskim paszporcie.
Jak głosować?
W galerii jest 13 motywów – wśród nich można znaleźć postacie, wydarzenia, miejsca i symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Są to takie motywy jak:
- Eugeniusz Kwiatkowski
- Gabriel Narutowicz
- Ks. Ignacy Skorupka
- Gen. Józef Haller
- Kopiec czynu niepodległościowego – tzw. mogiła mogił
- Gen. bryg. Maria Wittek
- Obraz Jacka Malczewskiego „Polonia”
- Order Odrodzenia Polski – Polonia Restituta
- Orzełek legionowy
- Ostra brama
- Pieczęć Rzeczypospolitej z 1919 roku
- Pomnik Powstań Śląskich na Górze św. Anny
- Władysław Grabski
– Wystarczy wybrać ulubiony motyw i oddać swój głos klikając na biało-czerwone serce poniżej tego motywu. Jedna osoba może jednocześnie wybrać 6 motywów. To właśnie 6 najbardziej popularnych z zaprezentowanych 13 motywów, oprócz stałych motywów, znajdzie się w polskim paszporcie 2018 – wyjaśnia podinspektor Aleksandra Nowara
Głosować można raz dziennie. Głosowanie trwa do 10 września 2017 roku.
WEŹ UDZIAŁ W GŁOSOWANIU
Oprócz 6 motywów wybranych w głosowaniu przez Polaków, w nowym paszporcie znajdzie się 13 motywów wybranych przez zespół do spraw ustalenia wzoru dokumentu paszportowego z motywem „Niepodległa”. Są to:
- Bitwa Warszawska
- Cmentarz Orląt Lwowskich
- Godło II RP
- Grób Nieznanego Żołnierza
- Ignacy Paderewski
- Józef Piłsudski
- Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza
- Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich
- Order Virtuti Militari
- Powstania Śląskie
- Roman Dmowski
- Wincenty Witos
- Wojciech Korfanty