Już tylko dni dzielą nas od widowiska powstańczego, które odbędzie się na terenie byłej kopalni Mysłowice. To tam sto lat temu doszło do masakry górników, a wydarzenia z Mysłowic stały się bezpośrednią przyczyną do wybuchu I Powstania Śląskiego. Dzisiaj na terenach byłej KWK Mysłowicach odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono szczegółowy program nadchodzących wydarzeń.
Przed nami rekonstrukcja strajku górników z 1919 roku, która odbędzie się na terenie dawnej kopalni KWK Mysłowice oraz niezwykłe widowisko multimedialne z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej.
– Chcieliśmy upamiętnić górników, którzy zginęli w w masakrze w 1919, a także pokazać całej Polsce, że Mysłowice są ważnym miastem na mapie nie tylko kraju, ale i Europy. To wydarzenie dało początek do wielkiej rewolucji, która spowodowała, że Śląsk stał się częścią Polski – mówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.
Dodatkowo 13. sierpnia w Parku Zamkowym w Mysłowicach odbędzie się Wieczór Powstańczy. Zostaną utworzone obozy żołnierzy niemieckich i powstańczych wraz z prezentacją strojów i broni oraz wspólną biesiadą przy ognisku. Inscenizacje będą również kontynuowane 14 sierpnia od godziny 12 do 16 na terenie Parku Zamkowym i Rynku. Za reżyserię wszystkich inscenizacji powstańczych jest odpowiedzialny Zbigniew Stryj.
– Bez tych powstań, bez tych chopów do kierych strzelali, nos by nie było. Tu by było zupełnie coś innego. My już dzisiaj nie musimy walczyć, nie musimy wystawiać się pod kule karabinów, ale myślę że mamy obowiązek mówić, wspominać i w mądry sposób edukować – mówi Zbigniew Stryj, reżyser widowiska.
Do współpracy przy widowisku zaproszono wyśmienitych artystów, w większości związanych ze Śląskiem, w tym zespół Dżem, Stanisław Soyka, Józef Skrzek, Grzegorz Płonka, Czesław Mozil z zespołem, Abradab, Pokahontaz, Anna Dereszowska, Jacek Kawalec i wielu innych.
– Przy tych artystach pochodzących ze Śląska jest większa wiarygodność, że to szczerze i rzetelnie wykonają i przedstawią. A to miejsce jest idealne do mówienia o tych sprawach, żebyśmy uhonorowali te osoby, które tu zginęły i które nie bały się tu zaprotestować – mówi Grzegorz Płonka, scenarzysta widowiska.
Dobór utworów, które zostaną wykonane podczas widowiska ma również znaczenie.
– 100 lat temu powstańcy szli do boju z pieśnią na ustach, które w tamtym czasie powstały. Te pieśni przetrwały przez całe stulecie. Część, co prawda, uległa zapomnieniu. A my teraz będziemy chcieli je przypomnieć – mówi Joachim Krzyk, dyrektor Big Silesian Band.
Jednym z partnerów obchodów jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
– Historia buduje naszą tożsamość. Bez tożsamości trudno mówić o przywiązaniu do miejsca w którym się żyje. Stąd chęć przybliżenia historii naszym mieszkańcom i zrobienia takiej formuły, która spowoduje, że Ci którzy nie widzą – w łatwy sposób się dowiedzą jaka jest historia tej ziemi i dlaczego tą ziemię warto kochać. Dla Metropolii uczestniczenie w tych wydarzeniach jest o tyle ważne, by móc przy okazji budować tożsamość Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Metropolii GZM.
Wydarzenia upamiętniające wybuch I Powstania Śląskiego będą również odbywały się w innych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym w Świętochłowicach.
– W dniach 14. – 24. sierpnia zapraszam do tramwaju powstańczego z symbolicznym numerem 100, który będzie kursował między Mysłowicami a Świętochłowicami. Na pokładzie naszej bany będzie moc atrakcji , także już teraz zachęcam, a by przynajmniej kilka przystanków się przejechać – mówi Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.
Konferencja odbyła się z udziałem przewodniczącego zarządu Metropolii GZM Kazimierza Karolczaka, prezydenta Mysłowic Dariusza Wójtowicza, prezydenta Świętochłowic Daniela Begera, reżysera widowiska Zbigniewa Stryja, scenarzysty widowiska Grzegorza Płonki, dyrektora Big Silesian Band Joachima Krzyka, który jest odpowiedzialny za oprawę muzyczną. Konferencję poprowadził dyrektor kancelarii prezydenta miasta Mysłowice, Michał Woźniczko.