dr Artur Madaliński, fot. arch.itvm.pl

Jeszcze tylko do końca sierpnia dr Artur Madaliński będzie kierował Mysłowickim Ośrodkiem Kultury. Ustępujący dyrektor, który mysłowicką jednostką kultury zarządza od 2016 roku, wygrał ogłoszony przez zarząd województwa śląskiego konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, czyli popularnego skansenu, który znajduje się przy Parku Ślaskim.

– Dyrektor jest w okresie wypowiedzenia, obecnie dzieli obowiązki szefa obu instytucji – mysłowickiej i chorzowskiej. Nie przewidujemy ogłoszenia konkursu na to stanowisko – informuje Joanna Frysztacka, rzecznik prasowa mysłowickiego magistratu.

Nowe wyzwania w skansenie

Artur Madaliński na stanowisku dyrektora chorzowskiego skansenu zastąpił Andrzeja Sośnierza. W zeszłym roku władze województwa śląskiego nie przedłużyły kontraktu, pozostawiając Sośnierza na stanowisku dyrektora do czasu rozstrzygnięcia konkursu. Pierwszy z konkursów nie został rozstrzygnięty, drugi (zakończony w lipcu) wygrał kierujący Mysłowickim Ośrodkiem Kultury Artur Madaliński.

Wygrana w konkursie oznacza pożegnanie z mysłowicką jednostką kultury.

W mieście od 2016 roku

Artur Madaliński dyrektorem Mysłowickiego Ośrodka Kultury został w czerwcu 2016 roku. W trakcie swoje pracy w Mysłowicach zrealizował wiele istotnych dla mysłowickiego życia kulturalnego projektów. Wśród nich należy wymienić „aMOK Literacki” (spotkania o literaturze), pierwsze „Zaduszki poetyckie”, rozwój muzycznego festiwalu AlterFest, czy organizację pierwszego w Mysłowicach festiwalu filmowego „Pryzmaty” imienia Jana Ziemby. Madaliński rozwinął także działalność Galerii M2, w przestrzeni której pojawiły się m.in. memy Marty Frej. Za jego sprawą MOK zaangażował się także w ogólnopolską akcję bookcrossingu, a przy ulicy Grunwaldzkiej swoją działalność rozpoczął klub dzieci i rodziców „100 Pociech”.

Spotkanie z księdzem Strzelczykiem w ramach „aMOK-u literackiego”/ fot.itvm.pl

Inwestycje w infrastrukturę

W tym czasie przeprowadził także inwestycje w infrastrukturę MOK-u. Wśród najważniejszych inwestycji należy wymienić pozyskanie największego w historii MOK dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017 rok). Było to prawie 200 tys. zł, za które gruntownie zmodernizowano nieremontowaną od lat 40 lat Salę Małych Form oraz zakupiono nowe oświetlenie i sprzęt nagłośnieniowy do Sali Widowiskowej. W siedzibie MOK-u przy Grunwaldzkiej zainstalowano także monitoring. Kompleksowy, prowadzony wyłącznie siłami pracowników MOK, remont przeszła też filia MOK w Brzęczkowicach. Aktualnie trwa remont wnętrza filii w Brzezince – dzięki pieniądzom przekazanym przez Urząd Miasta, MOK modernizuje główny hol. Niedawno zakończyła się termomodernizacja tej placówki, połączona z odnową elewacji nieruchomości.

Sala Małych Form po remoncie/ fot.itvm.pl

Zarządzanie wojewódzką jednostką to nowe wyzwanie na zawodowej ścieżce Artura Madalińskiego, doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, krytyka literackiego i propagatora czytelnictwa. Madaliński zajmuje się także komunikacją społeczną i mediami. W latach 2008-2014 był rzecznikiem prasowym i kierownikiem Zespołu Prasowego Urzędu Miasta Piekary Śląskie, następnie był dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Na Uniwersytecie Śląskim wykłada nowe media na kierunku komunikacja promocyjna i kryzysowa. Nowy dyrektor chorzowskiego skansenu jest także stałym współpracownikiem krakowskiego miesięcznika „Znak”.