fot. Michał Gandyk

13 sierpnia w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach odbyła się konferencja naukowa pt.: „Strażacka Niepodległa 1919. Krwawiące granice”. Referaty wygłosili pracownicy muzeum oraz zaproszeni prelegenci. W ramach konferencji została również udostępniona wystawa pod tym samym tytułem.

– To jest kontynuacja naszych wydarzeń poświęconych rocznicy odzyskania niepodległości w Polsce. Te obchody mają charakter trzyletni. W tym roku w ramach tych obchodów mamy konferencję oraz wystawę o nazwie „Strażacka niepodległa 1919. Krwawiące granice”. Ma ona na celu pokazanie wkład strażaków w odzyskanie niepodległości, a także pokazanie jak niespokojne były te czasy i kształtowanie się polskich granic – mówi Paweł Karol Gąsiorczyk, naczelnik Wydziału Dokumentacji Zbiorów w Centralnym Muzeum Pożarnictwa.

– Podczas konferencji były podejmowane tematy związane z powstaniem wielkopolskim w roku 1918 – 1919, z powstaniami śląskimi w latach 1919 – 1921 oraz plebiscytem, wojną polsko-ukraińską i powstaniu sejneńskim, które jest zapomniane a był to wysiłek Polaków w ziemie północne, aby znalazły się w granicach państwa polskiego – dodaje.

Dodatkowo ciekawym elementem wystawy jest replika powstańczego wozu bojowego Korfanty wykonana przez pracowników muzeum. Na ekspozycji można zobaczyć ponadto: flagi państwowe z 1919 r, plakaty propagandowe, odznaki strażackie i wojskowe, ulotki propagandowe, zdjęcia, pocztówki, hełmy oraz sprzęt strażacki z epoki. Wystawę można oglądać do przyszłego roku.

Foto: Michał Gandyk