fot. MBP Mysłowice

„Cyfrowi eksperci” to hasło przewodnie warsztatów z dziennikarstwa online oraz programowania, jakie w wakacje odbywały się w filii bibliotecznej przy ul. Oświęcimskiej. Przeprowadziły je bibliotekarki z filii nr 7: Hanna Korczak-Antoniak (dziennikarstwo online) oraz Magdalena Majda (programowanie).

Zajęcia z dziennikarstwa online składały się z 15 bloków tematycznych, które zapoznały uczestników (dzieci w wieku 10-14 lat) z praktycznym zastosowaniem narzędzi przydatnych w dziennikarstwie internetowym, tworzeniem materiałów multimedialnych lub interaktywnych oraz ich moderowaniem i publikowaniem w internecie.

Celem warsztatów było nabycie przez uczestników umiejętności konstruowania materiału dziennikarskiego, wykorzystania dostępnych narzędzi TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnych) do pozyskania informacji, stworzenia wiarygodnej historii online, materiału wizualnego w postaci wizualizacji i infografiki, obsługiwania narzędzi do tworzenia materiałów multimedialnych (montaż wideo, obróbka graficzna zdjęć), wykorzystywania mediów społecznościowych w celu większego dotarcia do odbiorców, odpowiedniego zachowania i korzystania z aplikacji internetowych.

Zachęcające były już same tematy zajęć, czyli: „Zostań błyskawicą mediów” – o szybkości informowania środków masowego przekazu, „Odkrywamy fakenewsy” – o rozpoznawaniu tekstów prawdziwych i zmyślonych, „Walka o uwagę czytelnika” – o znaczeniu słów kluczowych w tekście, „Historie, które przykują uwagę – o czym pisać” – o podstawowych gatunkach dziennikarskich, poszukiwaniu nośnych tematów i przykładach poczytnych tekstów, „Tworzymy lead” – o znaczeniu tytułu i kilku pierwszych zdań tekstu przykuwających uwagę odbiorcy, „Proste metody na trudne treści” – o upraszczaniu tekstów niezrozumiałych i autokorekcie, „Pozyskiwanie danych i kwestie prawne” – o zyskiwaniu danych z urzędów, informacji publicznej, prawie autorskim, „Siła social mediów” – w tym konkurs na wirala, znaczenie selfie, przykłady kampanii w mediach społecznościowych, które odniosły sukces, „Zasady tworzenia wizualizacji i infografik” – z użyciem odpowiednich aplikacji, „Zasady, formy i narzędzia związane z tworzeniem fotografii” – kompozycja, aplikacje do prostej obróbki zdjęć, „Zasady, formy i narzędzia związane z tworzeniem filmu i materiałów multimedialnych” – kompozycja materiału wideo, kadry, aplikacje do montażu, fotokasty, kręcimy materiał wideo, „Przegląd narzędzi do publikowania” – Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, Snapchat.

Kolejnym blokiem tematycznym warsztatów było programowanie. W zajęciach wykorzystano dwa typy robotów: Codey Rocky i Edison. Zadaniem tych zajęć było pokazanie młodzieży, że w świecie nowoczesnych technologii każdy może być programistą, że poprzez wprowadzenie użytkowników w fascynujący świat programowania, robotyki, a nawet sztucznej inteligencji możemy rozwijać w sobie umiejętność logicznego i kreatywnego myślenia. Edukacyjny robot Edison miał z kolei wprowadzić młodzież w fascynujący świat elektroniki. Zawiera on wiele ciekawych rozwiązań technologicznych, takich jak funkcja śledzenia linii, czujniki światła czy pilot zdalnego sterowania. Dzięki temu wachlarz możliwości wykorzystania tego robota jest naprawdę imponujący. Oprócz tego Edison jest kompatybilny z klockami Lego i doskonale współgra z serią Lego Technic, co sprawiło dzieciom dodatkową atrakcję w postaci stworzenia imponującego pojazdu. Uczestnicy poznali podstawy programowania w języku Python oraz Scratch. Grali w grę pudełkową Scottie Go!, której zadaniem było pomóc sympatycznemu kosmicie w odnalezieniu zamiennych części do jego pojazdu za pomocą projektowania odpowiednich algorytmów. Warsztaty sprawiły, że dzieci od tej pory swobodnie potrafią korzystać z aplikacji do programowania oraz rozwinęły swoją wiedzę cyfrową i umiejętność logicznego myślenia oraz wyobraźni przestrzennej.

Tutaj znajdziecie fotogalerię z zajęć.

Informacja prasowa