fot. Klaster Innowacji Społecznych

Podopieczni Domu Dziecka im. św. Ojca Pio w Mysłowicach zorganizowali akcję „Sąsiedzkie komplementy”, mającą na celu pogłębienie dobrych stosunków z sąsiadami. Wszystko to w ramach projektu Śląska Akademia Kompetencji Społecznych.

Śląska Akademia Kompetencji Społecznych to projekt realizowany przez New Europe Foundation w ramach Klastra Innowacji Społecznych, a samo działanie jest możliwe do przeprowadzenia dzięki dofinansowaniu Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu Nowe FIO.

Roksana, Sandra, Pola, Arek i Piotrek od samego początku mocno angażowali się w warsztaty oraz przygotowanie projektu. Działania rozpoczęto od przygotowania ręcznie robionych kartek okolicznościowych, na których nastolatkowie zapisywali miłe sentencje, niosące pozytywny przekaz, a zarazem mające na celu nawiązanie dobrych kontaktów z sąsiadami. Podczas tej krótkiej wymiany zdań członkowie Akademii mieli za zadanie powiedzieć coś miłego przechodniom, by jeszcze bardziej umilić im dzień. Korzyść zadziałała obustronnie, gdyż i okoliczni mieszkańcy wzmocnili swoje zaufanie względem młodzieży zagrożonej wykluczeniem.

Rozmowę z młodymi ludźmi podjęło sporo osób, ale niestety nie wszyscy byli na tyle ufni. Okazało się jednak, że aby dobrze rozpocząć znajomość, wystarczy się przywitać i zapytać o samopoczucie, a późniejsza rozmowa pociągnie się sama. Koniec końców, młodzieży udało się rozdać około stu zrobionych przez siebie kartek.

„Młodzież w trudnej sytuacji społecznej podejmuje większy wysiłek w porównaniu do młodzieży z dobrze funkcjonujących rodzin, aby zyskać społeczną akceptację. Ma ograniczone możliwości zaangażowania się w działalność społeczną i rozwijanie umiejętności miękkich” – czytamy na stronie klaster.org.pl.

Inicjatywa ta swoim zasięgiem objęła 120 młodych ludzi w wieku 14-17 lat z kilkunastu śląskich miast, a jej wartość wynosi 189 800 zł. Podczas udziału w projekcie wychowankowie mysłowickiego ośrodka mieli możliwość przyjrzenia się problemom związanym ze społecznością lokalną. Przez cały czas jego trwania młodzież pracowała pod okiem trenerów, którzy wspierali ich społeczną działalność.

Warto być otwartym na ludzi, gdyż każdy człowiek potrafi zaskoczyć, niezależnie od wieku. Szczególnie jeśli chodzi o miłe inicjatywy, których najmniej się spodziewamy. Film Klastra Innowacji Społecznych dostępny jest tutaj.

Tekst: Aleksandra Sieniewska