Pokazy ratownictwa, pierwsza pomoc, prelekcje dla dzieci na temat bezpieczeństwa. Do parku Słupna powróciła akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, organizowana przez policjantów, strażaków i strażników miejskich.

Pilnowanie najmłodszych przy akwenach wodnych, znajomość numerów ratunkowych, odpowiednie procedury postępowania. Na tym skupiła się w tym roku straż pożarna podczas pokazów z zakresu ratownictwa wodnego i pierwszej pomocy tonącym.

– Na pewno musimy tutaj propagować, żeby te miejsca jednak dzieci wybierały strzeżone. Do 7. roku życia całkowity zakaz, że tak powiem, samotnej kąpieli i korzystania z wody, bo to może się naprawdę skończyć niefajnie. Szeroko musimy propagować cały czas postępowanie, czyli żeby jednak reagować, strać się pomagać, znać numery ratunkowe, znać ogólnie choćby te procedury postępowania, ile trzeba wykonać uciśnięć, ile wdechów ratowniczych itp. – podkreśla kpt. Tomasz Chlebowski, zastępca oficera prasowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach.

Czas wakacji to dla dzieci długie godziny spędzone poza domem i z tego powodu straż miejska oraz policja przypomniały im o właściwym postępowaniu na drodze, a także w kontakcie z nieznajomymi.

– Zorganizowaliśmy tutaj taki festyn i my promujemy bezpieczne zachowanie na drodze, uczymy dzieci, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak zachowywać się podczas sygnalizacji świetlnej, kiedy sygnalizacji świetlnej nie ma. Uczymy po prostu bezpiecznie przechodzić przez drogę – mówi Dawid Skutela, komendant Straży Miejskiej w Mysłowicach.

Działania w ramach akcji są kierowane w stronę najmłodszych, żeby zapewnić im odpowiednią wiedzę, by wakacje spędzali w sposób bezpieczny. Czego mieli okazję się nauczyć?

– Jak pomagać, na przykład jak ktoś śpi na ławce. No po prostu się sprawdza czy oddycha, czy nie oddycha. Nie wolno się kąpać w rzekach. Ja bardzo często widzę w lato, jak się ludzie tam kąpią – mówi ośmioletnia Nikola, uczestniczka pokazów w parku Słupna.

Mysłowiccy policjanci przez całe wakacje przypominają te zasady najmłodszym mieszkańcom.

– Co rok prowadzimy działania profilaktyczne. Przez cały okres wakacji, lipiec-sierpień, odwiedzamy wszystkie dzieci, które przebywają na półkoloniach, w klubach środowiskowych, MOK-ach – informuje asp. sztab. Dariusz Opatrzyk z Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.

Trening czyni mistrza, dlatego nauki resuscytacji nigdy dość. A im większa wiedza maluchów w tym temacie, tym będą bezpieczniejsze, nie tylko podczas wakacji.

Tekst: Natalia Barańska