Zwrócenie uwagi na rolę odblasków i bezpieczeństwa na drodze, a także uczulenie na różne metody oszustw. O tym, jak być bezpiecznym, dowiedzieli się seniorzy podczas spotkania prewencyjnego, przeprowadzonego przez mysłowicką policję w Domu Seniora +.


– Poruszyliśmy bezpieczeństwo takie ogólne w miejscu publicznym, a więc jak się bezpiecznie poruszać po drogach, po tych przepisach w ruchu drogowym, jak się zachować, przechodząc przez ulicę, a więc też być uczulonym, że dopiero jak auto się zatrzyma, to przechodzimy – mówi asp. sztab. Dariusz Opatrzyk z Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.

Każdy powinien pamiętać, że zderzenie rozpędzonego pojazdu z pieszym często kończy się tragicznie. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie się rozglądać, zanim wejdziemy nawet na oznakowane przejście dla pieszych.

– Trzeba być po prostu ostrożnym na każdym kroku. Człowiek tak nieraz, chociaż ja jestem bardzo ostrożna. Stoję, a stanie ktoś, to dopiero przechodzę. To nieraz mi kiwają, to wtedy przechodzę, bo boję się, bo przecież mogą rozjechać człowieka, jak żabę – mówi pani Helena Pietrzyk, podopieczna Domu Senior +.

Edukacja seniorów jest kluczem do ich bezpieczeństwa. Dlatego policjanci wciąż przestrzegają seniorów przed działaniem oszustów dokonujących kradzieży metodą „na policjanta”, „na wnuczka” czy np. „pracownika administracji”.

– Metod jest bardzo wiele. Przychodzą do nas oszuści bezpośrednio, pukają do domu, dzwonią domofonem, dzwonią telefonem. Sposoby są różne. Jeżeli w telefonie będzie mowa o jakiś pieniążkach i o policjantach, to oczywiście to nie polega na prawdzie. Od razu powinna się zapalić czerwona lampka – wyjaśnia asp. sztab. Dariusz Opatrzyk.

W sytuacjach zagrożenia przede wszystkim liczy się zdrowy rozsądek, czy to w potencjalnym kontakcie z oszustem, czy na przejściu dla pieszych. Dlatego policja wciąż prowadzi podobne spotkania prewencyjne z seniorami. Wy też przypominajcie o tym swoim bliskim.