fot. pexels.com

GZM zakończyła postępowanie dotyczące uruchomienia systemu Roweru Metropolitalnego. Jego wykonawcą będzie spółka Nextbike GZM, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Umowa, zawarta na 5 lat, obejmować będzie nie tylko uruchomienie, ale także zarządzanie i eksploatację systemu. Metropolitalne rowery dostępne będą również w naszym mieście.

– To będzie jedna z największych sieci miejskich wypożyczalni rowerów w Europie – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Cieszę się, że udało nam się zakończyć trwające ponad 3 lata postępowanie. Jeszcze kilka miesięcy i na naszych ulicach pojawią się pierwsze rowery – dodaje.

Do dyspozycji użytkowników udostępnionych zostanie 7 000 rowerów i 924 stacje ich wypożyczania. Pojawią się one w 31 gminach tworzących GZM. Będą to rowery czwartej generacji. Ich wypożyczenie i zostawienie na stacji nie będzie wiązało się z wpięciem i wypięciem ze stojaka. Każdy rower będzie wyposażony w nadajnik GPS.

Integracja z Transportem GZM

– Rower Metropolitalny odegra istotną rolę w systemie zrównoważonej mobilności miejskiej – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM. – Traktujemy rower jako pełnoprawny środek transportu. Stacje wypożyczalni zostaną zlokalizowane również w węzłach przesiadkowych systemu transportu metropolitalnego – dodaje.

Docelowo system zostanie zintegrowany z systemem płatności komunikacji miejskiej. Rowery będzie można wypożyczać przez cały rok. System pozwoli na przemieszczanie się pomiędzy gminami i pozostawienie roweru w innej miejscowości.

Wdrożenie systemu w trzech fazach

Z uwagi na skalę działania wynikającą z dużego obszaru i dużej liczby rowerów, system będzie wdrażany etapowo:

  • w pierwszej fazie udostępnionych zostanie 1 260 rowerów w 7 miastach, w których do tej pory działają podobne systemy, a więc w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu, Tychach, Czeladzi i Siemianowicach Śląskich. Pierwsza faza zostanie uruchomiona w ciągu 4 miesięcy od podpisania umowy,
  • w drugiej fazie, uruchomionej w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy, liczba rowerów wzrośnie do niemal 4 800. Pojawią się one wówczas w kolejnych miastach: Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Mysłowicach, Piekarach Śląskich i Świętochłowicach,
  • w ostatniej, trzeciej fazie wdrażania systemu liczba rowerów osiągnie docelowe 7 000. W ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy jednoślady pojawią się w pozostałych miastach i gminach, które przystąpiły do projektu: Będzinie, Bieruniu, Chełmie Śląskim, Gierałtowicach, Knurowie, Łaziskach Górnych, Mikołowie, Pyskowicach, Radzionkowie, Rudzińcu, Siewierzu, Sławkowie, Świerklańcu, Tarnowskich Górach, Wojkowicach, Wyrach i Zbrosławicach.

Źródło: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia