W sobotę 30 sierpnia  strażniczki Straży Miejskiej Mysłowice, patrolujące ul. Grunwaldzką zauważyły jak dwie dziewczyny siedzące przy fontannie piją z butelek piwo. Na widok strażników zaczęły uciekać, lecz po wezwaniu zatrzymały się. Okazało się wtedy, że obie dziewczyny są nieletnie, jedna miała 16 a druga 15 lat.
W toku podjętych czynności ustalono w jakim sklepie zakupiły alkohol i kto im go sprzedał. Sprzedawcą okazała się ekspedientka, która nie wahała się sprzedać alkoholu nieletnim. Czyżby czuła się bezkarna? Czy nie wiedziała, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest nie tylko moralnie naganna ale jest także przestępstwem?

Obie nieletnie oraz sprawczyni przestępstwa zostały przekazano funkcjonariuszom mysłowickiej Policji.

– Niepokojące jest to, że na ruchliwej ulicy, żadna z przechodzących osób nie zainteresowała się tym, że młode dziewczyny piją piwo. Nikt nie zwrócił im uwagi, nikt nie zatelefonował do Straży Miejskiej lub na Policję. – relacjonuje Ginter Płaza, komendant Straży Miejskiej w Mysłowicach. 

Straż Miejska przypomina:

POLSKIE PRAWO ZABRANIA SPRZEDAŻY I PODAWANIA NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH OSOBOM NIEPEŁNOLETNIM

określa to ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. ( Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 z późn. zm.)

Art. 15

1. Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:

1.1. osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości,

1.2. osobom do lat 18, (…).

2. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.

Art. 43

1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach kiedy jest to zabronione albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie.

2. Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust. 1.

3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.

4. Orzekanie w sprawach o przestępstwa określone w ust. 1 i 2 następuje na podstawie przepisów o postępowaniu karnym.