fot.arch.itvm

Gmach przy ul. Janowskiej w chwili obecnej mieszkańcy dzielnicy Janów Miejski-Ćmok kojarzą z atrakcjami Mysłowickiego Ośrodka Kultury i różnorodnymi zajęciami, na które przyprowadzają swoje pociechy. W przeciągu dwóch lat zrobi się tam jednak bardziej gwarno, gdyż dzięki pozyskanym środkom finansowym będzie można przenieść tam także Przedszkole nr 9.

Urząd Miasta Mysłowice otrzymał ponad 2,5 mln zł dofinansowania na przebudowę pomieszczeń budynku Mysłowickiego Ośrodka Kultury przy ul. Janowskiej 2, wpisanego do Gminnej Ewidencji Zabytków na siedzibę Przedszkola nr 9. Przetarg na zadanie ruszy jeszcze w tym roku. Koszt remontu to 5 mln zł.

Kompleksowy remont

Przebudowa ma na celu adaptację pomieszczeń na potrzeby pracy Publicznego Przedszkola nr 9, które zostanie tam przeniesione. Aktualnie placówka funkcjonuje przy ulicy Chopina w pomieszczeniach Śląsko-Dąbrowskiej Spółki Mieszkaniowej, za które miasto musi ponosić koszty wynajmu.

Zakres prac obejmie utworzenie zaplecza kuchennego, zaplecza sanitarnego oraz administracyjno-technicznego. Ponadto budynek będzie musiał spełniać wymogi placówki bez barier, przystosowanej do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się. W związku z tym planuje się przebudowę klatki schodowej z wejściem z pochylnią oraz wybudowana zostanie winda. Wokół placówki rozbudowany będzie także parking dla około 15 samochodów osobowych oraz plac zabaw dla dzieci.

Zajęcia Mysłowickiego Ośrodka Kultury

Zmiany nie wpłyną na dostęp mieszkańców dzielnicy do zajęć kulturalnych i artystycznych Mysłowickiego Ośrodka Kultury. Na czas remontu zajęcia odbywać się będą w możliwych lokalizacjach, jak Szkoła Podstawowa nr 3, CKZiU przy ul. Mikołowskiej, MOK przy ul. Grunwaldzkiej czy kino Znicz. Po wykonaniu generalnego remontu zajęcia powrócą na ul. Janowską.

Termin realizacji projektu planowany jest na czerwiec 2020, czyli od roku szkolnego 2020/2021 zarówno przedszkolaki, jak i uczestnicy zajęć MOK, będą chodzić na zajęcia odbywające się w nowych, pięknych salach.