W piątek 9 września w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja „Bezpieczny senior”.
5. Mysłowicki Dzień Seniora został podzielony na dwie części: konferencję „Bezpieczny senior”, która odbyła się w piątek 9 września. Niestety festyn w stylu retro w parku Zamkowym, który miał odbyć się w sobotę 10 września został w ostatniej chwili odwołany z powodu prognozowanych ulew.
Wczorajszą konferencję otworzyli prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz, dziękując seniorom za ich zaangażowanie w życie miasta, oraz Andrzej Makowski, przewodniczący Mysłowickiej Rady Seniorów, który wyraził zadowolenie, że nasze miasto przystąpiło do ogólnopolskiego „Korpusu wsparcia seniorów” i najstarsi mieszkańcy będą mogli skorzystać z teleopieki i opasek bezpieczeństwa. Następnie goście wysłuchali szeregu prelekcji dotyczących szeroko pojętego bezpieczeństwa.
Mł. asp. Patryk Paturalski z Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach opowiedział o całym wachlarzu oszustw, których wobec seniorów dopuszczają się złodzieje. Przestrzegł przed przekazywaniem pieniędzy nieznajomym w tzw. wyjątkowych sytuacjach i podkreślił, że z każdą sprawą, która budzi ich niepokój, mogą zgłaszać się na policję.
Witold Hadryś z mysłowickiej straży miejskiej przypomniał najstarszym mieszkańcom naszego miasta o bezpiecznym zachowaniu w ruchu drogowym: podczas przechodzenia przez jezdnię, prowadzenia samochodu, jazdy rowerem czy hulajnogą. Zaznaczył też, jak duże kary czekają na sprawców wykroczeń drogowych po zmianie taryfikatora mandatów na początku roku.
Mł. bryg. Wojciech Chojnowski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach poruszył temat czujek czadu i ich wpływu na bezpieczeństwo seniorów oraz przypominał o obowiązku czyszczenia i serwisowania pieców i kominów. Tłumaczył, dlaczego nie powinno się wypalać traw i jak łatwo zaprószyć ogień we własnym domu.
Miejska rzeczniczka praw konsumenta Anna Rosłoń zaznaczyła, że seniorzy są najbardziej narażeni na nieuczciwe praktyki przedsiębiorców, jak wprowadzanie w błąd podczas zawierania umów czy nagabywanie przez telefon telemarketerów, i podpowiedziała, jak się przed tym ustrzec.
Kierowniczka Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Mysłowicach Izabela Przybyła mówiła o przemocy domowej wobec osób starszych i wyjaśniła, kiedy seniorzy mogą zgłosić się po pomoc do ośrodka.
Natomiast Adam Jurczok, dyrektor regionalny firmy Sidlly, opowiedział o opaskach bezpieczeństwa, z których można skorzystać w ramach „Korpusu wsparcia seniorów” (więcej na ten temat tutaj i tu).
Konferencję zakończyły rozmowy w kuluarach przy poczęstunku.