Zainaugurowane przez parę prezydencką, a pierwotnie zainicjowane przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego „Narodowe czytanie” już kolejny raz odbyło się w bibliotekach w całej Polsce. Tym razem w filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mysłowicach można było przeczytać i posłuchać najbardziej znaną powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Akcja „Narodowego czytania” odbywa się od 2012 roku. Wybierane do czytania fragmenty dzieł literackich stanowią zawsze lektury szkolne autorów, takich jak Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz czy, jak w tym roku, Eliza Orzeszkowa.

– Myślę, że książka „Nad Niemnem” porusza właśnie problemy powstania styczniowego. Znajduje się tam wątek Polski niepodległej. W tym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, a więc jest to na pewno jeszcze tym bardziej ważna data, żeby przypomnieć ją nie tylko dorosłym, ale i młodzieży – mówi kierowniczka filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mysłowicach Teresa Kamela.

W tym roku do wspólnego „Narodowego czytania” do MBP zaproszeni zostali uczniowie mysłowickiej szkoły sportowej, a także głowy miasta Mysłowice. Frekwencja w MBP była zatem całkiem wysoka.

– Po raz kolejny mysłowicka biblioteka publiczna stanęła na wysokości zadania. Dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji „Narodowego czytania”. Widać po frekwencji, że jest spore zainteresowanie, no i nie pozostaje nic innego, tylko cieszyć się z tego, że coraz więcej mysłowiczan sięga po książki – komentuje wiceprezydent Mysłowic Mateusz Targoś.

Po udanej tegorocznej edycji akcji nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na kolejną. Wtedy jednak czytać będziemy „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Sieniewska