Początek nowej kariery nie jest związany jedynie ze świeżym życiowym startem tuż po szkole. Coraz częściej następuje on w wyniku przekwalifikowania się w późniejszym czasie – wtedy również pracownika dotyka bezpośrednio problem braku doświadczenia. Jak wpływa to na procesy rekrutacyjne i możliwości znalezienia pracy?
Wszystko zależy od branży
Pierwszą wskazówką jest mądry dobór branży, w której chce się działać. Część z nich będzie wymagała bardzo aktywnego poszukiwania projektów i możliwości wykazania się już na etapie nauki, a tym samym budowania cennego doświadczenia. W niektórych gałęziach gospodarki natomiast specyfika struktury zawodowej warunkuje, że po wiedzę praktyczną można śmiało zgłaszać się do pracodawcy dopiero po ukończeniu kursu.
Przykładem może być branża programistyczna, gdzie co prawda zawsze warto wykazać dodatkową aktywność, ale korporacyjny system w wielu zakładach przewiduje istnienie stanowisk „junior” oraz „senior”. Lista ofert pracy z Katowic zawiera duży wybór zarówno jednych, jak i drugich ofert. Juniorzy mogą nierzadko zgłaszać się jedynie z wiedzą teoretyczną, licząc na późniejsze przeszkolenie.
Liczy się doświadczenie poboczne
Przykładem na to, że nie trzeba mieć wieloletniej praktyki w danej dziedzinie, są prace budowlane. Tam bardzo często przez pracodawcę brany jest ogólny profil zawodowy kandydata. Rynek ten jest bardzo dynamiczny, więc można dość szybko zweryfikować zdolność pracownika do nauki nowych rzeczy. Oznacza to, że osoba przeprowadzająca do tej pory prace w obrębie posadzek, może w szybkim tempie wprawić się w zagadnienia murarskie, ponieważ jej poprzedni system pracy jest bardzo podobny względem nowego zagadnienia.
Trzeba odwiedzić wielu pracodawców
Kiedy pojawiają się sygnały świadczące, że warto zmienić pracę, to znak, że korekty na ścieżce zawodowej są konieczne. Nierzadko wiąże się to z całkowitym przekwalifikowaniem. Jeśli zostawiana zostaje praca za biurkiem na rzecz tej fizycznej, to istnieje duża szansa, że znajdzie się miejsce, w którym będzie można nabrać tak istotnego doświadczenia. Jedynym warunkiem jest wysłanie wielu CV i odbycie przynajmniej kilku rozmów kwalifikacyjnych. Warto pamiętać o tym, że takie spotkania są istotnym źródłem informacji nie tylko dla pracodawcy, ale i pracownika.
Inną, dość ciekawą formą na zmianę kwalifikacji zawodowych i uzyskania potrzebnego doświadczenia, jest wybór odpowiedniego kursu. Po jego ukończeniu można dostać nie tylko certyfikat, ale też… nową posadę. Taka praktyka jest obecnie stosowana w wielu prywatnych ośrodkach szkoleniowych, które podpisują umowy z korporacjami. W tej sytuacji wszystkie strony wygrywają – firma ma dostęp do nowych, zdolnych pracowników, oferta kursów jest tym samym pełniejsza, a sam kursant nie musi obawiać się o brak doświadczenia. Ponownie tego typu praktyki są najczęstsze w branży informatycznej, w tym przede wszystkim programistycznej.
Czy da się obecnie znaleźć pracę bez doświadczenia? Tak, ale zawsze warto brać pod uwagę, że czas doceniania jedynie dyplomów bezpowrotnie minął, oczywiście na rzecz twardych kompetencji. Dlatego zdobywanie umiejętności już na etapie przyswajania potrzebnej wiedzy jest bardzo pomocne i należy o tym zawsze pamiętać.