Koniec lata to tradycyjnie okres oznaczający zakończenie prac w polu, a wraz z tym rozpoczęcie obrzędów dziękczynnych za ukończenie żniw oraz prac polowych. Święto plonów na stałe wpisało się już do naszej tradycji, stąd co roku celebracja dożynek odbywa się w innej dzielnicy naszego miasta. W tym roku, 13 września, gospodarzem tego święta była dzielnica Krasowy.
– W Mysłowicach mamy sporą grupę rolników. Sama byłam zdziwiona, że jest to aż tak liczna grupa i tak prężna grupa ludzi naprawdę ciężkiej pracy. Dzisiaj jest ich święto i bardzo im gratuluję tego święta, ponieważ stanęli na wysokości zadania organizując je tutaj. Myślę, że możemy być dumni z tej dzisiejszej imprezy – mówi Iwona Nowak, Dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta Mysłowice.
Dożynki Miejskie tradycyjnie zainaugurowała uroczysta msza święta w Kościele pw. św. Józefa w Krasowach, a następnie ulicami dzielnicy w kierunku placu przed Szkołą Podstawową nr 17 przy dźwiękach orkiestry górniczej przeszedł barwny korowód. Już na scenie starości dożynek przekazali prezydentowi Edwardowi Lasokowi chleb dożynkowy, natomiast prezydent podziękował mysłowickim rolnikom za ich trud oraz ciężką pracę.
– Dożynki miejskie to jedyna impreza w ciągu roku kiedy możemy spotkać się z rolnikami, aby świętować ich dzień. W organizację tego przedsięwzięcia włączyły się wszystkie miejskie jednostki Mysłowicki Ośrodek Kultury, czy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Wszystko dzieje się pod patronatem Prezydenta Miasta Mysłowice oraz urzędu miasta. Warto wspomnieć o Radiu Fest, które wsparło nas medialnie w organizacji tej imprezy, za co gorąco dziękujemy – mówi Michał Skiba, Wicedyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury.
Jak co roku nie zabrakło kolorowych dożynkowych wieńców wykonanych z tegorocznych plonów, a w tym z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, owoców, kwiatów oraz kolorowych wstążek. Za te wspaniałe dzieła, a także za całoroczną pracę zostali nagrodzeni mysłowiccy gospodarze, a także działkowcy.
– Tak jak co roku, pan prezydent chce wyróżnić najwspanialszych działkowców i rolników. Działkowców wyróżniono w trzech kategoriach, natomiast rolników za osiągnięciach w ich ciężkiej codziennej pracy. Dzisiaj była liczna reprezentacja, mieliśmy przygotowane, aż 70 różnych dyplomów, więc mamy się czym chwalić – dodaje Iwona Nowak.
Ponownie nie zabrakło wystawy drobnego inwentarza, tradycyjnych śląskich strojów, przyśpiewek oraz tańców. Zebranej publiczności czas umilały występy „Kosztowioków”, „Zespołu Bez Nazwy” oraz dobrze znany mysłowickiej widowni „Duet Karo”.
– Graliśmy koncert w Mysłowicach w lutym, ale nie tylko, był jeszcze jeden koncert pomiędzy. Natomiast miło nam jest, że jesteśmy tak często zapraszani. Bo w Mysłowicach oprócz tych dwóch ostatnich lat nie bywaliśmy, a w tej chwili jesteśmy i to nawet dosyć często. Dlatego jest nam niezmiernie miło, że możemy tutaj być, występować, a także uczestniczyć w tych imprezach –mówi Stefan Witkowski wokalista grupy „Duet Karo”.
– Oczekujemy kolejnych zaproszeń – dodaje Elżbieta Witkowska wokalistka grupy „Duet Karo”.
Dzięki współpracy z Radiem Fest było biesiadnie i kabaretowo. Nie zabrakło występów zespołów folklorystycznych oraz dzieci i młodzieży. Dla tych najmłodszych przygotowano liczne animacje i dmuchańce, natomiast na głodnych czekała mała gastronomia. Wiele pracy w organizację wydarzenia włożyła Rada Dzielnicy Krasowy, jak również sami mieszkańcy, którzy na ten dzień przepięknie przyozdobili całą dzielnicę.
– Udekorowanie dzielnicy co było widać przy samym pochodzie, to zaangażowanie całej społeczności, nie tylko rady osiedla, ale przede wszystkim mieszkańców. To im należy się podziękowanie, a rada dzielnicy jest spoiwem łączącym te działania – mówi Dariusz Dębiec, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Krasowy.