fot. ITVM

W trzeci weekend września w całym kraju odbywał się finał akcji „Sprzątanie świata – Polska” fundacji Nasza Ziemia. Nie inaczej było w naszym mieście. Do pracy zabrali się mali i duzi mysłowiczanie.

W piątek uczniowie wielu tutejszych szkół wyruszyli oczyścić otoczenie swoich placówek ze śmieci. Tak było m.in. w Szkole Podstawowej nr 9 im. Bernarda Świerczyny w Mysłowicach.

– Między 15 a 17 września przypadał 30. finał ogólnopolskiej akcji „Sprzątania świata”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 zaopatrzeni w gumowe rękawiczki i worki kolejny raz bardzo zaangażowali się w tę akcję. Sprzątali tereny wokół szkoły oraz pobliskie alejki. Udało się zebrać worki pełne odpadów. Taka akcja jest dowodem na to, że lubimy wspólnie działać. Warto wspólnymi siłami dbać o piękno naszej małej Ojczyzny – mówi Katarzyna Zdon ze SP 9.

Foto: SP 9

Natomiast w sobotę do wspólnego sprzątania lasu w sąsiedztwie ogródków działkowych przy ul. Huta Rozalii zaprosił magistrat wspólnie z Zakładem Oczyszczania Miasta Mysłowice. Zadania podjęli się uczniowie szkół, m.in. SP 3, 4, 15 czy ZS-P 3, a także władze miasta, członkowie organizacji pozarządowych i mieszkańcy. W sumie kilkadziesiąt osób w ciągu godziny zapełniło kilkadziesiąt worków na śmieci.

– W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”, co pięknie ukazała nasza mysłowicka społeczność. Reprezentanci różnych środowisk – uczniowie szkół, radni, członkowie stowarzyszeń lokalnych, przedstawiciele jednostek miejskich, urzędnicy – stanęli na wysokości zadania i wspólnie sprzątali tereny zielone przy działkach na Hucie Rozalii. Dziękujemy za chęci i zaangażowanie oraz dbałość o otaczającą nas przyrodę – informuje Urząd Miasta Mysłowice.

Przypomnijmy, że tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska” została zainaugurowana w kwietniu właśnie w naszym mieście. Więcej na ten temat dowiecie się stąd.

Przy tej okazji warto też wspomnieć, że w naszym mieście funkcjonują dwa Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych: przy ul. Miarki na Rymerze i przy ul. Piaskowej na Brzezince. Zamiast wywozić do lasu, tu powinniśmy przywieźć wszelkie odpady, które nie są odbierane bezpośrednio z nieruchomości, np. odpady poremontowe, leki, odpady wielkogabarytowe czy zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. Możemy też odwiedzić PSZOK, gdy chcemy oddać śmieci w terminie innym, niż wynika to z harmonogramu. Odpady w PSZOK-ach przyjmowane są za darmo pod warunkiem, że surowce nie są zmieszane. Ilość nieodpłatnie przyjmowanych odpadów budowlanych i rozbiórkowych jest limitowana i wynosi 300 kg na mieszkańca na rok. Więcej informacji znajdziecie tutaj.