Podsumowanie czterech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze” oraz uroczyste podpisanie pierwszej umowy w województwie śląskim na realizację programu „Ciepłe mieszkanie” między WFOŚiGW w Katowicach a gminą Mysłowice były przedmiotem konferencji prasowej, która odbyła się 19 września w siedzibie Centralnego Muzeum Pożarnictwa.
Priorytety i podsumowanie funkcjonowania programu „Czyste powietrze” przedstawił Paweł Mirowski, nowo powołany pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste powietrze” i efektywności energetycznej budynków. Efektem programu jest przyspieszenie wymiany źródeł ciepła oraz podniesienie świadomości ekologicznej Polaków. Przez cztery lata złożono 500 tys. wniosków i udzielono dofinansowania w wysokości 9 mld zł, a w programie wzięły udział 2 063 gminy.
– Te zmiany są jeszcze bardziej istotne, patrząc na te czynniki zewnętrzne, które mają miejsce. One doprowadzą do tego, że jeszcze więcej środków finansowych, znacznie więcej niż teraz, w formie bezzwrotnych dotacji będzie można uzyskać w programie. Teraz chcemy mówić o tym otwarcie, żeby wszyscy wiedzieli, że program „Czyste powietrze” będzie funkcjonował w lepszej odsłonie, bardziej odzwierciedlającej te czynniki zewnętrzne, które teraz mają miejsce – mówi Paweł Mirowski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste powietrze”.
W samych Mysłowicach od listopada 2019 roku do czerwca 2022 roku złożono 660 wniosków. W tym roku miasto znalazło się także na 111 pozycji wśród 625 najaktywniejszych gmin w kraju.
Wzorem programu „Czyste powietrze” rusza program „Ciepłe mieszkanie”.
– To program, który z jednej strony jest podobny do programu „Czyste powietrze”, bo dotyczy wymiany nieefektywnych źródeł ciepła wśród mieszkańców naszego województwa, ale dotyczy mieszkańców budynków wielorodzinnych. To program, który uzupełnia taką lukę, która była jeszcze w finansowaniu – podkreśla Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła (tzw. kopciuchów) i poprawę efektywności energetycznej. Program „Ciepłe mieszkanie” będzie wspierać zastosowanie: kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze/woda lub powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Dodatkowo możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Przeciętna wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie uzależniona od dochodów beneficjenta i może wynosić od 15 do nawet 37,5 tys. zł.
Podczas konferencji Mysłowice jako pierwsze miasto w woj. śląskim podpisały umowę z WFOŚiGW w Katowicach na jego realizację.
– W pierwszej kolejności będą zgłaszali się sami beneficjenci i na podstawie tych pierwszych wniosków, pierwszych zgłoszeń, będziemy dokonywali takich korekt, z czym ruszamy w pierwszej edycji tego programu – dodaje Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.
Wnioski najprawdopodobniej będzie można składać już na przełomie października i listopada.