19 września w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbyła się XV konferencja MOPS-u dotycząca „Budowania lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy”. Tematem przewodnim była ochrona dziecka krzywdzonego w kontekście ryzyka wystąpienia przemocy z powodu uzależnień. W ramach spotkania prelekcje dla uczestników przeprowadzili zaproszeni na konferencję specjaliści oraz policja.
Coraz częściej słyszymy o przypadkach przemocy i molestowania w rodzinie lub uzależnień nie tylko od substancji alkoholowych, ale także środków psychoaktywnych. Z tego powodu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mysłowicach zorganizował kolejne już spotkanie mające na celu uświadomienie społeczeństwa o czyhających na młodzież zagrożeniach.
– Z naszych statystyk, które prowadzimy, wynika, że aż 40% osób doświadczających bezpośrednio przemocy to dzieciaki. Te dzieci są najbardziej bezbronne i najbardziej narażone. W kontekście uzależnień 80% osób, które są sprawcami przemocy, to osoby, które mają problem z nadużywaniem środków psychoaktywnych, w tym alkoholu – mówi dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mysłowicach Izabella Nowak.
Główny temat konferencji dotyczył sytuacji dzieci wychowujących się w rodzinach stosujących przemoc, a także zmagających się z uzależnieniami oraz związaną z tym faktem traumą. Troje obecnych na spotkaniu prelegentów przeprowadziło godzinne wystąpienia, na których omówili przedstawione problemy:
- o „Krajobrazie traumy – dziecko w rodzinie z problemem uzależnień” opowiedział psycholog, pedagog specjalny i specjalista z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie Adrian Drdzeń,
- „Funkcjonowanie dziecka w rodzinie z problemem uzależnienia” przeanalizowała psychoterapeutka, wykładowczyni akademicka, seksuolożka kliniczna, a także autorka wielu tekstów dla tygodnika ,,Newsweek” Katarzyna Kudyba,
- natomiast „Podejmowanie interwencji przez funkcjonariuszy policji w związku z przemocą domową w świetle nowych zapisów ustawy antyprzemocowej” z 15 sierpnia przybliżyła podkom. Ewelina Stępień-Hajda z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Katowicach.
Warto pamiętać, że w naszym mieście działa punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych od środków psychoaktywnych i ich rodzin, dostępny w poniedziałki w godz. 8:10-10:10 i środy w godz. 15:30-18:30. Punkt działa w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Mysłowicach.
Jeżeli jesteś świadkiem stosowania przemocy wobec dziecka lub wiesz, że zmaga się ono z problemem uzależnień, nie czekaj, a działaj. W takiej sytuacji możesz się skonsultować z instytucjami takimi, jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Mysłowicach i wieloma innymi. Do dyspozycji są również infolinie, m.in. Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży pod numerem 116 111.
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Sieniewska