Idzie jesień, a wraz z nią długie wieczory i gorsza widoczność na drogach oraz przejściach dla pieszych. Z tego powodu już po raz drugi w Szkole Podstawowej nr 9 odbyła się akcja „Odblaskowa Szkoła”.

Zasada jest prosta: po zmroku i przy złej pogodzie nawet ostrożny kierowca może nie zauważyć pieszego w ciemnym ubraniu. Dlatego jesienią organizowane są kampanie zwiększające świadomość dzieci o bezpieczeństwie na drodze, jak choćby ta w SP9, choć ta wiedza przydałaby się i dorosłym.

– Jest lepiej, bo wszyscy nas widzą – mówi Weronika. – Tata dał mi kamizelkę, a od siostry też wzięłam. Lepiej mieć taką kamizelkę. Dlaczego? – Bo wtedy są mniejsze szanse, że potrąci cię samochód – tłumaczy Klara. – Chcę być widoczna na drodze – dodaje Małgosia.

 

Całe wydarzenie zorganizowano z dużym rozmachem. Na miejscu pojawiły się wozy służb mundurowych. Było wesoło i kolorowo, jednak to tylko dodatek do najważniejszego celu akcji.

– Chcemy, żeby każdy uczeń naszej szkoły był wyposażony w elementy odblaskowe. Zależy nam, aby jak najlepiej zabezpieczyć dzieci – mówi Wioleta Stuchlik, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 9 im. Bernarda Świerczyny w Mysłowicach.

Dzieci chętnie noszą odblaski, a choć starsza młodzież robi to rzadziej, to z pomocą przychodzą im elementy odblaskowe w ubraniach.

– Podczas prelekcji w szkołach coraz częściej widzimy, że dzieci mają odblaskowe elementy na tornistrach, workach czy kurtkach. To cieszy, bo jest ich coraz więcej – podkreśla Aspirant Sztabowy Dariusz Opatrzyk z Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.

W piątkowy poranek do SP9 z odblaskami dla dzieci zawitali funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej, strażacy oraz prezydent Mysłowic.

– Przez kilka dni prosiliśmy firmy i instytucje o przekazanie odblasków, które wykorzystują w celach reklamowych. Te odblaski będą noszone przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 – mówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

Te i podobne działania przynoszą efekty. W 2018 roku na przejściach dla pieszych zginęło w Polsce 285 osób, a w 2023 roku 143. Wciąż o 143 za dużo.