Budowa dróg rowerowych wraz z parkingiem Bike&Ride, przebudowa torowiska w mieście, odnowa kamienic przy ulicy Bytomskiej czy remonty dróg to jedne z podstawowych priorytetów działań władz miasta w najbliższym czasie. A żeby udało się to zrealizować potrzebna jest współpraca między Prezydentem a Radą Miasta. Ostatnia sesja absolutoryjna pokazała, że jest to możliwe.
Podczas ostatniej sesji absolutoryjnej radni udzielili Prezydentowi Miasta Mysłowice Dariuszowi Wójtowiczowi absolutorium z wykonania budżetu za 2019 rok, 20 głosami za i 2 wstrzymującymi się. Prezydent również uzyskał wotum zaufania – 16 głosami za, 3 wstrzymującymi się i 2 przeciw.
– W moim przekonaniu i to było widać na tej sesji absolutoryjnej, że nawet przeciwnicy pana prezydenta zagłosowali za działaniem pana prezydenta, za udzieleniem absolutorium, za wotum zaufania i to jest po prostu fajne, że zaczynamy działać, po prostu tak, jak jedna wielka drużyna – mówi Andrzej Dombek, I wiceprzewodniczący Rady Miasta Mysłowice.
– Dobra współpraca pana Prezydenta Miasta Mysłowice Dariusza Wójtowicza z administracją rządową, pana premiera Mateusza Morawieckiego zaowocowała tym, w jakim znajduje się dzisiaj, od roku zeszłego do stanu dzisiejszego – mówi Mariusz Wielkopolan, przewodniczący komisji finansów i rozwoju miasta.
Na ostatniej absolutoryjnej sesji Rady Miasta podsumowano także rok 2019. Przedstawiono raport o stanie miasta za poprzedni rok, zawierający dane finansowe, rodzaje i wielkość wydatków oraz przeprowadzone inwestycje. Wykonanie budżetu za 2019 rok pozytywnie oceniła również Regionalna Izba Obrachunkowa, czyli organ nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego w zakresie spraw finansowych.
– Ten raport jest takim punktem, który nam pokazuje w jakim stanie, w jakim miejscu znajduje się miasto Mysłowice. Dzięki temu raportowi też wiemy jakie inwestycje prowadzić w mieście po to, aby przynajmniej starać się dorównać miastom ościennym – dodaje Mariusz Wielkopolan.
W 2019 roku wydatki inwestycyjne stanowiły blisko 36 milionów złotych. Na remonty i budowę dróg wydano 11,5 miliona, na inwestycje w gospodarkę mieszkaniową 7 milionów, na inwestycje w oświatę 7,5 miliona, na utrzymanie zieleni 2,7.
– Prezydent pozyskał dosyć dużo pieniędzy ze środków zewnętrznych. Zostały wyremontowane takie newralgiczne punkty w mieście – Obrzeżna Zachodnia, Obrzeżna Północna, ulica Różyckiego, która była mocno zaniedbana przez lata i wiele innych – wymienia Andrzej Dombek.
Wśród innych największych projektów realizowanych przez miasto przy wsparciu funduszy unijnych można wymienić m.in. budowę dróg rowerowych wraz z budową parkingu Bike&Ride 22 mln zł, budowę Miejskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej 7,4 mln, przebudowę Parku Zamkowego 9,3 mln i przebudowę Promenady 7,2 mln.
Jest jeszcze sporo do zrobienia. Przed nami generalne remonty ulic: Bytomskiej, Długiej, Plebiscytowej, Armii Krajowej. Jakie priorytety też wymieniają radni?
– Uważam, że przede wszystkim trzeba by pozyskać tereny po kopalni Mysłowice w których posiadaniu jest SRK. Jestem osobą, która pilotuje ten program. W najbliższym czasie będę chciał na sesji Rady Miasta złożyć uchwałę intencyjną zobowiązująca pana prezydenta do pozyskania tych terenów – mówi Mariusz Wielkopolan.
– Odbudowa kamienic tych naszych starych, które są mocno zaniedbane, odnowa ulic, przebudowa przede wszystkim torowiska, jakieś miejsca parkingowe w mieście, Bike&Ride – mówi Andrzej Dombek.
Współpraca prezydenta z radnymi jest niewątpliwie potrzebna, bo przed nami jeszcze wiele wyzwań i pracy, aby Mysłowice dorównały rozwojem miastom ościennym.