Na początku kredek było sześć, teraz kolorów jest ponad sto. Jego obrazy, choć często wydają się być malowane farbami, tworzone są właśnie za pomocą kredek. W Klubie Inicjatyw Lokalnych przy ul. Bytomskiej 18d do 15 października można zobaczyć jego prace.

Piotr Zastocki to mysłowiczanin, absolwent mysłowickiego liceum im. Tadeusza Kościuszki oraz Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej. Wielu z nas zna go jako ortopedę oddziału urazowo-ortopedycznego w Szpitalu nr 2 w Mysłowicach oraz poradni specjalistycznych, opiekuna medycznego lokalnych klubów sportowych i wielu sportowych imprez. Teraz szerszej publiczności daje się poznać jako artysta, choć w tej roli bliscy znają go już od dawna, bo sztuką interesuje się od dzieciństwa.

– Całe studia zajmowałem się rysowaniem karykatur. Powstało wtedy parę tysięcy rysunków. Pamiętam, że wszyscy, łącznie z profesorami, wyrywali je sobie z rąk. 2 lata temu dopadły mnie problemy zdrowotne i wróciłem w większym wymiarze do pasji sprzed lat. Przez 40 lat nie zajmowałem się większymi formami i uznałem, że jeżeli zacznę rysować konia od prawego tylnego kopyta i dojdę do oczu, to znaczy, że mogę się rzucić w wir pracy – mówi Piotr Zastocki.

Na prezentowanych w Klubie Inicjatyw Lokalnych pracach zobaczymy głównie konie, ale także inne zwierzęta i pejzaże. Często ze Sztutowa, którego okolice pan Piotr lubi odwiedzać. Znajdziemy na nich też elementy realizmu magicznego, których w kolejnych pracach ma być więcej.

– W ciągu półtora roku prac powstało niemal 90. Część z nich cieszy oko przyjaciół w ich domach. Staram się, żeby były to ciepłe rysunki. Tę technikę, która przyszła odrobinę przypadkiem, ale nadal nad nią pracuję, chcę doskonalić, nazywam „udawaniem malarstwa” – dodaje Piotr Zastocki.

Sam autor zachęca, żeby zbliżyć się do obrazów, przyjrzeć kresce. Wtedy prace zyskują nieco inny wymiar.

24 września miał miejsce wernisaż wystawy, którą oglądać można do 15 października. „Kredką malowane” obrazy Piotra Zastockiego można zobaczyć w Klubie Inicjatyw Lokalnych przy ul. Bytomskiej 18d, od poniedziałku do środy i w piątek między godz. 8 i 16, a w czwartek od godz. 11 do 19. Wstęp wolny.