Zgodnie ze zmianą przepisów 1 października zmienią się zasady udzielania nocnej i świątecznej opieki medycznej. Dla osób dorosłych świadczenia będą realizowane przez Mysłowickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. przy ul. Mikołowskiej 1 w Mysłowicach (Szpital nr 1), natomiast w SP ZOZ Szpital nr 2 w Mysłowicach udzielana będzie pomoc dla dzieci.

Czego nie obejmują świadczenia

W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym, rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia oraz skierowania do specjalisty. Nieuzasadnione przypadki będą odsyłane do domu do ewentualnej konsultacji u lekarza rodzinnego!

Gdzie się zgłosić

Pomoc w naszym szpitalu będzie dostępna w poradni Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej (obok Izby Przyjęć), od poniedziałku do piątku, w godzinach 18:00 – 8:00 oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy od godz. 8:00 danego dnia do godz. 8:00 dnia następnego (całą dobę).

W jakiej sytuacji skorzystać ze świadczeń

Pacjent może korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wyłącznie w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenia życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, a także gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Skorzystanie ze świadczeń POZ w nocy, święta oraz dni ustawowo wolne od pracy uzasadniają miedzy innymi zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością), infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C), bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych, bóle głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych, biegunka lub wymioty.