W Mysłowicach ruszy Centrum Integracji Społecznej (CIS), które stworzy trzy nowoczesne pracownie: budowlaną, zajmującą się utrzymaniem terenów zielonych oraz opiekuńczą. Projekt, realizowany przez Stowarzyszenie MOST we współpracy z miastem Mysłowice, ma na celu wsparcie 72 uczestników zagrożonych wykluczeniem społecznym, którzy będą korzystać z indywidualnie dopasowanej pomocy do 31 sierpnia 2027 roku.
– To drugie Centrum Integracji Społecznej prowadzone przez Stowarzyszenie MOST i trzecie, które współtworzymy. Inicjatywa skierowana jest szczególnie do osób długotrwale bezrobotnych. Uczestnicy projektu zdobędą nowe umiejętności zawodowe, co zwiększy ich szanse na powrót na rynek pracy. Takie działania nie są możliwe bez współpracy z samorządem i cieszymy się, że realizujemy to w formule partnerskiej z miastem Mysłowice – mówi Krzysztof Hołyński ze stowarzyszenia MOST.
W CIS, którego lokalizacje poznamy niebawem powstaną pracownie: budowlana, zajmująca się utrzymaniem terenów zielonych oraz opiekuńcza. Środki z Unii Europejskiej pomogą w dostosowaniu lokalu do potrzeb uczestników. Umowa jest w trakcie podpisywania, a planowane rozpoczęcie działań to październik tego roku, początkowo z wykorzystaniem zasobów Klubu Inicjatyw Lokalnych, w którym aktywnie działa stowarzyszenie.
– Chciałbym zaprosić do siedziby Klubu osoby, które mają trudności ze znalezieniem pracy, zwłaszcza te, które napotykają większe przeszkody na rynku pracy. Uczestnicy otrzymają wynagrodzenie w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych oraz wsparcie prawne i psychologiczne, aby pomóc im uporządkować różne sprawy w życiu – dodaje Krzysztof Hołyński .
Całkowita wartość projektu wynosi prawie 3,4 mln zł, z czego dofinansowanie to 3 217 069,51 zł.
– Projekt ma na celu wsparcie społeczno-zawodowe osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności długotrwale bezrobotnych, z niepełnosprawnościami, bezdomnych oraz uchodźców. Do Centrum osoby zainteresowane będą mogły się zgłaszać osobiście, a także być kierowane m.in. przez jednostki takie jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czy Powiatowy Urząd Pracy – dodaje Anna Kochel ze stowarzyszenia MOST.
CIS to kluczowy krok w kierunku aktywnej integracji i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Projekt ma na celu poprawę jakości życia uczestników oraz wzmocnienie lokalnej społeczności, a także inicjatywy przeciwdziałające dyskryminacji i wsparcie w zakresie pracy socjalnej.